Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Samorozwój: Jak efektywnie skorzystać z feedbacku

Samorozwój: Jak efektywnie skorzystać z feedbacku

Większość ludzi uważa, że znajomość siebie - wszystkich swoich mocnych i słabych stron - jest czymś pozytywnym. W końcu świadomość tego kim jesteśmy i jak działamy to podstawa inteligencji emocjonalnej.


Jednak czy naprawdę chcemy znać pełen obraz siebie? Zazwyczaj nie – to nie tylko konfrontacja z tym co pozytywne ale też z tym co często nieprzyjemne.


Większość z nas ma cechy, z którymi się zmagamy. Ich ujawnienie wywołuje wstyd. Mamy słabości, których wolimy nie podkreślać i doświadczenia, które najchętniej zamietlibyśmy pod dywan. Świat nie musi znać wszystkich osobistych problemów tym bardziej jeśli czujemy, że to co robimy wykonujemy dobrze. 


W Morgan Philips nasz model dostosowania się do zmieniających się warunków biznesowych uwzględnia trzy wymiary: People Agility, Performance Agility & Growth Agility. W modelu People Agility mieści się tematyka wglądu i samorozwoju. 

Wgląd to poznanie siebie na tyle dobrze, by regulować swoje zachowanie z uwzględnieniem mocnych i słabszych strony. To także świadomość możliwości i umiejętność zauważania stanów emocjonalnych innych osób. Aby przeczytać więcej o tym, jak Agility może uwolnić potencjał jednostek i zespołów, kliknij tutaj.

  • People Agility: Rozumienie siebie i innych oraz działanie z empatią i wglądem interpersonalnym w celu osiągnięcia wyników ("empatia i inteligencja emocjonalna").
  • Performance agility: Radzenie sobie z presją, bycie odpornym, elastyczność i dostosowanie planów do realizacji celów.
  • Growth Agility: Otwartość na uczenie się z doświadczeń i dążenie do poprawy ("fixed/growth mindset")

 

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym raportem Agility w którym przedstawiamy wnioski z badania zwinności wśród polskich menedżerów. Raport przedstawia listę czynników oddziaływujących na zwinne działania. Próbujemy za jego pomocą odpowiedzieć na pytanie – gdzie mieszka zwinność w osobowości. I co buduje ją u menedżerów.


Świadomość i zrozumienie własnego krytyka wewnętrznego

 

Zwróć uwagę na swoją potrzebę ciągłej informacji zwrotnej. Sprawdź uczciwie czy chodzi o napływ rozwojowych informacji czy też chęć bycia w centrum uwagi. Zauważ czy podejmujesz działania naprawcze. Jeśli ich liczba się zmniejsza to może być znak, że Twoja bezpieczna przestrzeń do rozwoju stała się zbyt bezpieczna. 

 

Rozwiązanie: zróżnicowane informacje zwrotne


Aby się rozwijać, potrzebujesz konstruktywnej krytyki na temat tego co robisz. Potrzebujesz też ludzi, którym możesz ufać i którzy mogą świętować twoje sukcesy i wskazywać obszary do poprawy. Osoba, która robi obie te rzeczy w równym stopniu, działa jako autentyczny "zaufany doradca", który jest naprawdę Twoim sprzymierzeńcem. Aby sprawdzić czy tak rzeczywiście jest warto zadbać o przekazywanie feedbacku w dwie strony.

  • Udzielaj feedbacku w odpowiedzi na feedback- jest to prosty sposób, aby wyeliminować z sytuacji ewentualne trudności i niezręczności.
  • Poproś o zróżnicowane informacje zwrotne – o przeplatanie tego co negatywne z tym co pozytywne. Możesz także dopytać jakie działania warto zawiesić, jakie rozpocząć a jakie kontynuować.

 

Oto kilka sugestii jak zarządzać sobą kiedy przyjmujesz feedback:

  • Bądź wyrozumiały- kiedy myślisz o tym, co mogło pójść lepiej, pamiętaj również o tym, co poszło dobrze. Uczymy się zarówno na naszych sukcesach jak i błędach.
  • Staraj się nie porównywać z innymi, a raczej być lepszą wersją siebie każdego dnia.
  • Nie myśl tylko o rozwoju, ale także urzeczywistniaj zmiany. Skupienie się na działaniach zmniejszy obawy o słabsze obszary i systematycznie będzie budować pewność siebie.
  • Wprowadzaj zmiany stopniowo mając z tyłu głowy szersze cele. Buduj swoją konsekwencję, uczyń pozytywną zmianę nawykiem i obserwuj, jak te pozytywne zmiany organicznie przynoszą nowe.


Nie zapominaj, że znajomość siebie nie oznacza, że wszystko już wiesz. Ludzie są skomplikowani, tak jak i Ty! W Twoim mózgu wydarza się cała masa procesów, z których część popycha Cię do przodu zaś inna może ciągnąć w dół.
Przyglądaj się sobie nie gubiąc z oczu miejsca, z którego wystartowałeś i celu jaki obrałeś. Z tej perspektywy sprawdzaj co się udało.
Pamiętaj wgląd i samorozwój nie oznaczają, że masz mieć wszystko w idealnym porządku. Chodzi raczej o świadomość tego, że porządki są potrzebne i o umiejętność trafnego nadania im priorytetów.
Rozwijaj swój wgląd powoli ale systematycznie dzięki temu będziesz reagował na innych z większą wyrozumiałością i adekwatnością.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved