Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Agility: dlaczego warto pracować nad zwinnością?

Agility: dlaczego warto pracować nad zwinnością?

 „Zwinne organizacje rozumieją znaczenie wykorzystania pomysłowości pracowników w celu opracowania nowatorskich podejść do pojawiających się wyzwań biznesowych”.


Zaczerpnięty z raportu „Real Future of Work”, opublikowanego przez światowej sławy amerykańską firmę analityczną i doradczą Gallup, cytat ten stanowi krok w stronę zrozumienia znaczenia zwinności.


Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju, sprzyjających kreatywności, zdecydowanie jest dobrą praktyką. Mimo to, agility powinno być sprawdzane i mierzone – jak wszystkie inne umiejętności techniczne i interpersonalne.


Jednym z etapów na drodze do rozwoju jest poznanie poziomu swojej zwinności. Konieczne jest kompleksowe zrozumienie siebie, a w szczególności własnych zachowań i schematów, które powstrzymują nas przed osiąganiem celów. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, musimy najpierw być gotowi na podejmowanie pojawiających się wyzwań. 


To jak wsiadanie za kółko bez zdania egzaminu na prawo jazdy - nie chcesz podejmować takiego ryzyka!


Poznanie agility na wylot


Agility to znacznie bardziej złożona koncepcja, niż mogłoby się wydawać. Należy wziąć pod uwagę dwa główne aspekty.


Pierwszym jest rozpoznanie, jak reagujemy na codzienne sytuacje w pracy - na przykład jak radzimy sobie z presją czy z porażkami. Tylko poprzez zrozumienie tego, co my w Morgan Philips nazywamy czynnikami „tempa” i „hamulca” – zachowań, które przyspieszają i spowalniają nasz progres – możemy zacząć wprowadzać zmiany niezbędne do rozwoju.


Kluczowy do odblokowania naszego prawdziwego potencjału będzie sposób, w jaki zastosujemy te „wewnętrzne” spostrzeżenia dotyczące zwinności i zastosujemy je w praktyce. Informacje, które odkrywamy na swój temat, pomagają nam kształtować swoje reakcje, aby zespołowo osiągać cele i wyniki. To pozwala nam budować naszą „zewnętrzną” zwinność, a w efekcie doprowadzi to do podejmowania decyzji z rozwagą i spokojem, jednocześnie zachowując dynamikę reakcji. Naszym celem jest osiągnięcie odpowiedniej równowagi.


Jeśli chcemy się rozwijać i doskonalić, zwinność musi być monitorowana i mierzona. Oznacza to włączenie zwinności do istniejących ocen kompetencji i uczynienie z niej kluczowej części programów rozwoju. Można rozważyć włączenie dwóch podstawowych elementów agility, o których wspomnieliśmy powyżej, do psychometrycznych testów osobowości wraz z pytaniami, które mają na celu zaznaczenie mocnych i słabych stron pracownika. Do pomiaru zwinności można również wykorzystać szereg ćwiczeń i scenariuszy symulacji biznesowych, prowadzonych zarówno online, jak i twarzą w twarz.


W oparciu o wyniki


Po zidentyfikowaniu tych obszarów, warsztaty coachingu indywidualnego i zespołowego mogą pomóc w rozwijaniu agility w kontekście strategicznej transformacji biznesu, w oparciu o konkretne cele. To właśnie połączenie teoretycznego i empirycznego szkolenia się przyniesie doskonałe wyniki zarówno dla pracownika, jak i organizacji.


Chociaż nie wszyscy jesteśmy stworzeni do zajmowania najwyższych stanowisk, to dzięki odpowiedniemu coachingowi, ocenie kompetencji, rozwojowi i sprawnemu zarządzaniu, wszyscy możemy rozpocząć naszą drogę do samodoskonalenia. Ważne, aby dokładnie poznać siebie, a następnie zastosować tę wiedzę w kształtowaniu relacji z innymi członkami zespołu.


„Dyrektorowie ds. uczenia się stwierdzają, że tradycyjne programy nie przygotowują już odpowiednio kadry kierowniczej na wyzwania, przed którymi stoją dziś i te, z którymi będą musieli się zmierzyć jutro. Firmy poszukują umiejętności komunikacyjnych, interpretacyjnych, afektywnych i percepcyjnych potrzebnych do prowadzenia spójnej, proaktywnej współpracy”.


Spośród tych umiejętności, o których wspomina Harvard Business Review, nie ma nic ważniejszego dla indywidualnego i organizacyjnego sukcesu niż nasz dobry przyjaciel, zwinność.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved