Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Przygotuj się na pytania rekrutacyjne – Twój klucz do sukcesu!

Przygotuj się na pytania rekrutacyjne – Twój klucz do sukcesu!

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej zastanawiamy, jakie pytania może zadać osoba rekrutująca. Chociaż nie jest wskazane, aby mieć gotowy scenariusz, warto przemyśleć ewentualne odpowiedzi. W trakcie rozmowy wstępnej chcesz udowodnić przecież, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz!

  • Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną to pierwszy sukces w procesie poszukiwania wymarzonej pracy.
  • Nie ma lepszego sposobu na to, by rekruter poznał Ciebie bliżej i dowiedział się więcej o Twoim doświadczeniu - dlatego warto jest dobrze przygotować się do spotkania.

Poniżej znajdują się pytania dzięki którym rekruterzy mogą zweryfikować Twoje dopasowanie do konkretnego stanowiska.


1- Czy mógłbyś opowiedzieć coś o sobie?


To na pierwszy rzut oka proste pytanie, którego wielu kandydatów nie docenia. Nie chodzi o opisywanie swojego doświadczenia zawodowego lub podawanie zbyt wielu informacji osobistych. Twoja odpowiedź powinna być wystarczająco precyzyjna, aby pokazać dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Przytocz konkretne sytuacje, o których chciałbyś, aby dowiedział się rekruter, a następnie wyjaśnij, w jaki sposób Twoje poprzednie doświadczenie może być przydatne na stanowisku, o które obecnie się ubiegasz.

2- Jakie są Twoje mocne strony?


Bądź konkretny w odpowiedzi na to pytanie - pamiętaj aby odnosić się głównie  do sytuacji zawodowych. Podziel się swoimi mocnymi stronami, nie skupiaj się na przewidywaniu tego, co rekruter chce usłyszeć. Wybierz spośród swoich zalet te, które mogą być najbardziej istotne dla tej konkretnej firmy. Podaj przykłady, jak wykorzystujesz te umiejętności w praktyce zawodowej.

3- Jakie są Twoje słabe strony? 


Zadając to pytanie rekruter chce ocenić Twoją uczciwość i samoświadomość. Zachowaj równowagę, mówiąc o czymś, czego w pełni nie opanowałeś, ale nad czym świadomie pracujesz. Na przykład, możesz nie czuć się zbyt komfortowo podczas wystąpień publicznych, ale ostatnio zaoferowałeś współpracownikom swój udział w przeprowadzaniu prezentacji, aby poćwiczyć nowe umiejętności,  wychodząc ze swojej strefy komfortu.

4- Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?


Jeśli osiągnąłeś doskonałe wyniki w poprzedniej firmie, nie wahaj się opowiedzieć o tym rekruterowi. Przytocz konkretną sytuację i kontekst (na przykład: "W mojej ostatniej pracy moją rolą było koordynowanie procesu fakturowania"), następnie opisz podjęte działania, a na koniec podaj rezultat swoich działań. Na przykład: "W ciągu miesiąca udało mi się usprawnić fakturowanie, automatyzując część procesu i oszczędzając zespołowi do 10 godzin miesięcznie’’. 

5- Opowiedz o wyzwaniu zawodowym lub konflikcie, z którym musiałeś się zmierzyć i jak sobie z nim poradziłeś.


Rozmowa rekrutacyjna przebiega w przyjaznej atmosferze, ale jeśli zostaniesz zatrudniony, prędzej czy później, staniesz w obliczu trudnej albo nawet konfliktowej sytuacji. Warto, już przez spotkaniem, przygotować sobie przykład podobnej sytuacji, aby móc w obrazowy sposób przedstawić rekruterowi Twój styl działania i radzenia sobie z wyzwaniami.

6- Jak widzisz swój rozwój w perspektywie kilku lat ?


To pytanie pada dość często w trakcie rozmowy rekrutacyjnej i wbrew pozorom może sporo o Tobie powiedzieć. Bądź szczery i podziel się swoimi planami. Pamiętaj, że rekruter szuka odpowiedzi na różne pytania, np.

  • Czy masz realistyczne oczekiwania co do swojej kariery.
  • Czy masz konkretne plany – być może chcesz awansować w ciągu 2 lat, a firma, do której aplikujesz, nie jest w stanie zapewnić szybkiego rozwoju.
  • Czy zależy Ci na rozwoju menedżerskim, czy raczej widzisz siebie w roli eksperta.

7- Jaka byłaby Twoja wymarzona praca?


Zadając to pytanie rekruter chce ustalić, czy oferowana praca naprawdę odpowiada Twoim aktualnym potrzebom i celom zawodowym. Odpowiadając miej na uwadze swoje cele i ambicje, ale uwzględnij też w odpowiedzi informacje dlaczego uważasz, że to konkretne stanowisko przybliży Cię do realizacji planów.

8- W jaki sposób pracujesz z zespołem, jakim jesteś menedżerem?


Skuteczni menedżerowie wiedzą, jak być efektywnym zarówno w budowaniu zaangażowanego zespołu jak i osiąganiu wyników. Podziel się przykładami, w jaki sposób wykazałeś się wspomnianymi kompetencjami, doprowadzając np. do zrealizowania celów czy przeprowadzenia zespołu przez zmianę.

9- Co powiedziałby o Tobie szef i Twoi współpracownicy?


Po pierwsze, bądź szczery i pamiętaj, że w kolejnym etapie rekrutacji mogą być zbierane referencje i to co powiesz może być poddane weryfikacji. Po drugie, postaraj się podkreślić swoje mocne strony, o których nie zdążyłeś wspomnieć do tej pory, ale nie unikaj odpowiedzi na pytanie, nad czym powinieneś popracować. 

10- Jak radzisz sobie z presją lub stresującymi sytuacjami?


Wybierz odpowiedź, która pokazuje, że potrafisz radzić sobie ze stresującą sytuacją w produktywny i pozytywny sposób. Dobrym podejściem jest omówienie swoich taktyk redukcji stresu, a następnie podzielenie się przykładem stresującej sytuacji, w której byłeś w stanie zareagować efektywnie i adekwatnie do potrzeb.

11- Co lubisz robić w wolnym czasie?


Rekruterzy czasami zadają bardziej osobiste pytania, aby sprawdzić, czy kandydaci pasują do kultury organizacyjnej firmy i dać im możliwość przedstawienia się z innej strony. Jeśli ktoś zapyta o Twoje hobby, mile widziana będzie Twoja otwartość i chęć podzielenia się informacjami o tym, co porabiasz w wolnym czasie i jaki to ma na Ciebie wpływ.


12- Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?


Zasadą numer jeden przy udzielaniu odpowiedzi na to pytanie jest adekwatna ocena sytuacji w oparciu o swoje doświadczenie i kompetencje oraz możliwości branży, w której chcemy pracować. Warto też pokusić się o sprawdzenie średnich wynagrodzeń na podobnym stanowisku. Jeżeli zależy Ci na ofercie, upewnij się, że osoba odpowiedzialna za rekrutację wie, że w kwestii finansów możesz być elastyczny. Zasugeruj, że zależy Ci na tej pracy i jesteś przygotowany na negocjacje.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved