Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Idealny sposób na odpowiedź "Jakie jest Pana największe osiągnięcie?" w rozmowie o pracę

Idealny sposób na odpowiedź "Jakie jest Pana największe osiągnięcie?" w rozmowie o pracę

Rebecca Kraus jest dziennikarką i konsultantką ds. kariery. W tym artykule wyjaśnia, jak odpowiedzieć z werwą na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza na pytanie o największe osiągnięcia zawodowe. 

Kiedy przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, przewidujesz najczęstsze pytania. Pytanie "Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?" może wtedy wydawać się bardzo skomplikowane i trudne będzie udzielić na nie spontanicznej odpowiedzi. Dlatego warto poświęcić kilka minut na zastanowienie się nad tym, jak byś odpowiedział na to pytanie, gdyby Ci je zadano.


Dlaczego zadaje się pytanie o sukcesy zawodowe?

Firmy szukają pewnych konkretnych umiejętności i cech. Pytając "Jakie są Twoje największe sukcesy zawodowe?" rekruterzy firmy mogą sprawdzić, czy Twoje umiejętności i etyka pracy odpowiadają ich potrzebom i kulturze firmy. Twój wybór największego osiągnięcia w pracy pokaże rekruterowi, co uważasz za ważne i jak załatwiasz sprawy. Pracodawcy mogą także uzyskać odpowiedź jaka jest Twoja definicji sukcesu. Zasadniczo twoja odpowiedź na to pytanie pokaże twoje miękkie i twarde umiejętności oraz to, jak wpasowałbyś się w kulturę firmy.

To pytanie może być mylące, gdy nie jest adekwatne do stanowiska. Regularnie pracujemy nad tym z menedżerami i ich zespołami, kadrą kierowniczą czy liderami outplacementu. Redefiniowanie swojego wkładu w realizację celów, swojej skuteczności i wpływu w ramach projektu... będzie kluczowe dla spełnienia oczekiwań rekruterów.


Osiągnięcia w pracy – o jakim opowiedzieć? 

Badania i przygotowanie są kluczem do udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto przejrzeć opis stanowiska, stronę internetową firmy i jej obecność w mediach społecznościowych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nie zapomnij również sprawdzić ostatnich wiadomości prasowych lub pracowniczych. Jeśli otrzymałeś wiadomość od rekrutera lub jeżeli masz kontakty w firmie, która udzieliła Ci referencji na to stanowisko, to również one pomogą Ci lepiej zrozumieć firmę.

Wszystkie te kroki mogą pomóc w doborze odpowiedzi, której oczekuje firma i która odpowiada jej potrzebom. Na przykład, jeśli przeczytałeś, że jedną z podstawowych wartości firmy jest "poczucie przynależności", opowiedz o tym, gdy podjąłeś się realizacji projektu, który zespolił Twój zespół wokół kultury firmy.

Niezależnie od tego, jakie sukcesy w pracy wspomnisz, Twoja odpowiedź powinna pokazać, że Twoje umiejętności są przystosowane i odpowiednie do stanowiska, o które się ubiegasz.

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać, aby zidentyfikować osiągnięcia zawodowe, o których można by mówić:

  • Jak przyczyniłeś się do realizacji celów firmy w swoich poprzednich rolach? Być może miałeś znaczący wpływ na kluczowy wskaźnik efektywności, taki jak wzrost przychodów.
  • Jaki wpływ miałeś na zespół jako mentor, kierownik? Być może poprowadziłeś nowego pracownika do sukcesu, na czym skorzystała cała organizacja.
  • Jak pomogłeś organizacji stać się bardziej wydajną? Być może kierowałeś usprawnianiem procesów poprzez poprawę kanałów komunikacyjnych.
  • Co zrobiłeś, aby poprawić doświadczenie klienta? Być może pomogłeś we wprowadzeniu nowego, innowacyjnego rozwiązania zorientowanego na użytkownika.
  • Jeśli jesteś nowy na rynku pracy: czy kiedykolwiek kierowałeś czymś w organizacji studenckiej lub społecznej?  Może zorganizowałeś wydarzenie, wygrałeś konkurs lub zebrałeś pieniądze na dobry cel.
  • Jeśli rekruter specjalnie prosi o przykład pozazawodowy: Poza firmą, jakie cele osobiste udało Ci się osiągnąć? Być może przebiegłeś maraton lub ukończyłeś długą jazdę na rowerze, a może pokonałeś jakieś osobiste wyzwanie.
  • Jeśli trudno jest wybrać osiągnięcie, które wydaje się "największym" osiągnięciem, to wróć do swoich badań i pomyśl o tym przez pryzmat menedżera zatrudniającego, któremu próbujesz zaimponować i pracy, którą próbujesz zdobyć.


Jak skonstruować swoją odpowiedź?

Jak w przypadku każdego pytania w wywiadzie, będziesz chciał mieć strategię organizowania swojej odpowiedzi. Najbardziej optymalnym sposobem strukturyzacji odpowiedzi jest użycie prostego scenariusza opowieści. "Najlepsze historie wywiadów mają wyraźny punkt wyjścia, punkt wysoki, punkt niski i ostateczne zakończenie" - wyjaśnia Timothy Thomas, executive coach (w Coaching Technology Group). "Ważne jest, aby mieć historię, która ma zarówno wysoki punkt, jak i niski punkt, ponieważ możesz użyć kontrastu, aby nadać swojej historii jakieś stawki - coś, co było zagrożone".

Oto jak to wygląda w praktyce: powiedzmy, że ubiegasz się o stanowisko kierownika sprzedaży. Możesz chcieć pokazać swoje umiejętności i przewagę konkurencyjną i przytoczyć niedawny, wymierny przykład. Oto jak możesz wykorzystać metodę STAR do opowiedzenia o swoim sukcesie:

Sytuacja: "Moim największym osiągnięciem było, gdy pomogłem firmie zajmującej się oświetleniem ulicznym, w której pracowałem, przekonać małe miasteczko do wymiany starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne żarówki LED."

Zadanie: "Moja rola polegała na promowaniu i sprzedaży żarówek energooszczędnych, przy jednoczesnym podkreślaniu długoterminowych korzyści wynikających z obniżenia kosztów energii. Ponieważ była to nowa rola, musiałem opracować sposób edukowania miejskich menedżerów oświetlenia na temat wartości naszych energooszczędnych żarówek. Było to trudne, ponieważ nasze produkty miały drogi koszt początkowy w porównaniu z mniej wydajnymi opcjami oświetlenia."

Działanie: "Stworzyłem pakiet informacyjny i zorganizowałem lokalne wydarzenia społeczne dla urzędników miejskich i podatników. Tam mogłem zademonstrować produkt firmy, odpowiedzieć na pytania i ewangelizować o długoterminowej wartości żarówek LED. Dzięki tym wydarzeniom udało mi się dotrzeć do szerokiego grona członków społeczności, a w tym małym mieście kluczowe było to, że społeczeństwo popierało ten projekt."

Rezultat: "Dzięki tej sprzedaży nie tylko osiągnąłem swój cel sprzedażowy w wysokości 100 000 euro w pierwszym roku, ale również mogłem pomóc w zabezpieczeniu kolejnego kontraktu w pobliskim mieście zainteresowanym efektywnością energetyczną. Ponadto strategia komunikacyjna oparta na społeczności lokalnej przyciągnęła uwagę mediów krajowych. I z dumą mogę powiedzieć, że w ciągu roku awansowałem na krajowego kierownika sprzedaży. "

Oto kolejny przykład: powiedzmy, że ubiegasz się o pracę w typowo zespołowej dziedzinie, takiej jak projektowanie lub treści. W tym przypadku menedżer zatrudniający może chcieć wiedzieć, jak odniosłeś sukces jako część zespołu.

Jest to okazja do opowiedzenia o tym, jak przekonałeś swoich kolegów do pójścia w określonym kierunku lub przyjęcia określonej strategii. Jeśli firma opiera się na danych - a będziesz to wiedział z opisu stanowiska i swoich badań - upewnij się, że zawrzesz w nim informacje o tym, jak wykorzystałeś dane do wyciągnięcia wniosków.

Sytuacja: "Moje największe osiągnięcie miało miejsce, gdy byłem content managerem w agencji projektowej. Byłem częścią małego zespołu, któremu powierzono zadanie przeprojektowania strony internetowej agencji w nadziei na pozyskanie nowych regionalnych klientów."

Zadanie: "Jako starszy członek zespołu miałem za zadanie być zarówno strategiem treści, jak i ogólnym kierownikiem projektu. Nasz zespół był mały, ale musiał dostarczać duże wyniki, ponieważ naszą małą agencja wyprzedzały większe agencje funkcjonujące na naszym rynku."

Działanie: "Poprowadziłem proces przeprojektowania strony internetowej, wyznaczając jasne kamienie milowe i regularnie sprawdzając, co się dzieje z kierownictwem agencji. Od pierwszego razu, kiedy przeprowadziłem zabawną burzę mózgów, aby określić nasze unikalne pozycjonowanie, po cotygodniowe spotkania, podczas których dzieliliśmy się bezpośrednimi, możliwymi do zastosowania informacjami zwrotnymi, byłem w stanie zaangażować innych członków zespołu w sposób, który sprawił, że wszyscy poczuli się docenieni i zmotywowani."

Wynik: "Nasz zespół ukończył redesign na czas i z pomocą naszego zespołu marketingowego, zauważyliśmy wzrost ruchu na stronie w ciągu dwóch tygodni. W ciągu 30 dni pozyskaliśmy dwóch nowych klientów i zabezpieczyliśmy ich na długi okres. Dzięki zbudowaniu zaufania i pracy z każdym członkiem zespołu, mogę z dumą powiedzieć, że redesign okazał się wielkim sukcesem."

Przygotuj i przećwicz swoją odpowiedź tak, aby przychodziła naturalnie. Nie musi być idealny, ale powinien brzmieć pewnie.

Nawet jeśli nigdy nie uda Ci się dobrze odpowiedzieć na to pytanie, pamiętaj, aby je przygotować. Nie tylko przygotuje Cię do rozmowy kwalifikacyjnej, ale będzie świetnym sposobem na poznanie siebie i swoich wartości.

Artykuł inspirowany wywiadem Rebecci Kraus dla The Muse: The Perfect Formula for Answering "What Is Your Greatest Accomplishment".
 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved