Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

3 sposoby odpowiedzi na pytanie "Jakie są Pana/Pani pasje?" na rozmowie rekrutacyjnej

3 sposoby odpowiedzi na pytanie "Jakie są Pana/Pani pasje?" na rozmowie rekrutacyjnej

Pytanie o zainteresowania na rozmowie kwalifikacyjnej może być nieco podchwytliwe, a czasem nie na temat w aspekcie rozmowy kwalifikacyjnej. Niemniej jednak może Ci ono pomóc w zaprezentowaniu swoich umiejętności na stanowisku, o które się ubiegasz!

"Jakie są twoje pasje?" Może nie jest to najtrudniejsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale bez wątpienia jest jednym z najdelikatniejszych. Chociaż samo pytanie jest dość proste, dzielenie się swoimi osobistymi zainteresowaniami z zupełnie obcą osobą może być niekomfortowe.

Możesz też zadać sobie pytanie: "Co moja pasja ma wspólnego z tą pracą?". Jeśli starasz się o pracę w księgowości, nie wydaje się, aby był to odpowiedni moment na ujawnienie, że jesteś pasjonatem dziergania. A co jeśli nie przychodzi Ci do głowy nic, co Cię pasjonuje? Czy rekruter będzie postrzegał Cię jako osobę, której brakuje zainteresowania i napędu do realizacji codziennych zadań?

Jeśli rekruter zadaje ci pytanie o zainteresowania na rozmowie kwalifikacyjnej, są szanse, że powód jest prosty: chcą wiedzieć o tobie więcej - mówi Al Dea, trener kariery w Muse. Rekruterzy często chcą wiedzieć, czym się pasjonujesz, nawet jeśli nie jest to związane z pracą, a także uzyskać wgląd w Twoje życie poza pracą.
"To prosty sposób, aby naprawdę poznać kandydata, nie tylko na temat jego ścieżki kariery, ale także na poziomie osobistym" - mówi Al Dea. "Biorąc pod uwagę, że ludzie spędzają tak dużą część swojego życia w pracy, to bardzo rozsądne jest mieć taki wgląd w potencjalnego kolegę".

Chociaż nie powinieneś się obawiać omawiania z pracodawcą rzeczy, którymi się pasjonujesz, mądrze jest podejść do swojej odpowiedzi w sposób, który podkreśli Twoje mocne strony jako kandydata. Ważne jest również, aby być szczerym. "Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest przede wszystkim bycie autentycznym i prawdziwym" - mówi Al Dea. Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to udzielić odpowiedzi, której tak naprawdę udzielić nie chcesz, tylko dlatego, że wydaje Ci się, że to właśnie chce usłyszeć rekruter. Będzie to brzmiało nieautentycznie i tylko zaszkodzi twoim szansom na zatrudnienie.
Oto kilka sposobów odpowiedzi, w zależności od tego, czym się pasjonujesz i jaki ma to związek z poszukiwaną pracą.


1.    Kiedy twoja pasja jest bezpośrednio związana z pracą

Może jesteś inżynierem oprogramowania, który spędza cały swój wolny czas, pracując nad projektem bocznym kodowania. Albo ubiegasz się o rolę content strategist i jednocześnie prowadzisz swojego osobistego bloga. Jest to najłatwiejszy scenariusz, ponieważ możesz narysować bezpośrednią linię między tym, co lubisz robić poza pracą, a rzeczywistymi obowiązkami zawodowymi.

Twoja odpowiedź może brzmieć:
"To pewnie nie jest zaskakujące ze strony inżyniera, ale uwielbiam bawić się kodem. Na przykład, kiedy po raz pierwszy zacząłem grać w World of Warcraft, naprawdę nienawidziłem interfejsu, więc chciałem spróbować napisać własny. Musiałem nauczyć się nowego języka kodowania, Lua, i poszukać społeczności, które wspierały ten język, a także społeczności innych ludzi, którzy modyfikowali tę samą grę. Bardzo podobał mi się proces odkrywania i informacje zwrotne od społeczności. To jest właśnie powód, dla którego lubię to, co robię przez cały dzień jako inżynier.

Albo w przypadku stratega treści z osobistym blogiem, można powiedzieć:
"Ostatnio bardzo interesowały mnie finanse osobiste, więc założyłem bloga i tworzyłem cotygodniowe posty na ten temat. Fajnie jest wykorzystać moje umiejętności w zakresie treści i marketingu na naprawdę innym typie treści niż w mojej codziennej pracy, a także miałem okazję nauczyć się dużo więcej o SEO."


2.    Kiedy twoja pasja nie ma nic wspólnego z pracą

Mówienie o swojej pasji, gdy nie ma ona nic wspólnego z pracą, o którą się ubiegasz, może wydawać się dziwne. Natomiast całkowicie uprawnione jest wymienienie zainteresowania, które na papierze nie wydaje się być związane z pracą. Większość pracodawców chce, abyś miał życie poza pracą i robił to, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli jednak możesz, "idź o krok dalej i ustal, w jaki sposób twoja pasja sprawi, że będziesz świetnym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz" - mówi Al Dea.

Więc jeśli jesteś tym księgowym, który jest fanem dziergania, możesz powiedzieć:
"Jednym z moich ulubionych hobby jest dzierganie - uwielbiam móc stworzyć coś pięknego z niczego. Oczywiście dzierganie wymaga również dużej dbałości o szczegóły i cierpliwości. Na szczęście, jako księgowa, kultywowałam obie te cechy!"

Inny scenariusz to taki, w którym nie tylko wiesz, czym się pasjonujesz, ale żyjesz i oddychasz tym każdego dnia. Prawdopodobnie spędzasz każdą wolną chwilę myśląc o swojej pasji i nie masz zamiaru z niej rezygnować, nawet po wylądowaniu w nowej pracy.
Bycie w 100% zgodnym ze swoją pasją jest godne pochwały. Nie chcesz jednak wywołać u potencjalnego pracodawcy wrażenia, że realizowanie pasji będzie kolidowało z możliwością skupienia się na obowiązkach zawodowych.
Napisz odpowiedź w taki sposób, aby wyrazić swój entuzjazm dla swojej pasji, ale też dać pracodawcy znać, że będziesz nad nią pracował bez przerwy. Można powiedzieć coś w rodzaju:
"Tak naprawdę jestem półprofesjonalnym tenisistą i większość wolnego czasu spędzam na treningach. Właściwie cały mój czas wakacyjny w ciągu ostatnich kilku lat został wykorzystany na podróże po kraju na zawody. Uprawianie sportu dało mi motywację i skupienie, a także sprawia, że jestem jeszcze bardziej produktywny w pracy, dzięki czemu mogę sprawnie wykonywać swoje zadania i mieć jeszcze czas na treningi.


3.    Kiedy jesteś jeszcze na etapie zrozumienia swojej pasji

W zależności od tego, gdzie jesteś w swojej karierze i życiu osobistym, możesz nie mieć jasnego pojęcia o swoich pasjach. Może masz kilka zainteresowań i hobby, ale nie jedno, które wyróżnia się jako główne. Może rzeczy, którymi kiedyś się pasjonowałeś, nie ekscytują cię tak bardzo.
Jeśli to o Tobie, Al Dea zaleca refleksję nad swoim czasem. "Czas jest często odzwierciedleniem naszych priorytetów, a w wielu przypadkach nasze priorytety są zbieżne z naszymi zainteresowaniami i pasjami" - wyjaśnił Al Dea. "Jeśli uważasz, że nie masz pasji, zadaj sobie pytanie: gdzie spędzasz swój czas? Gdybyś miał wolny dzień, w którym mógłbyś robić co chcesz, jak spędziłbyś ten czas? To dobre miejsce, żeby zacząć.
Choć może Ci się wydawać, że w tej chwili nic Cię szczególnie nie pasjonuje, to jednak wolontariat kilka razy w tygodniu może być Twoim priorytetem. Aby połączyć to z umiejętnościami pracy, o którą się ubiegasz, możesz powiedzieć coś w stylu:
"Mam kilka zainteresowań, ale ostatnio sporo czasu spędzam na wolontariacie w schronisku dla zwierząt. Uwielbiam ich misję i kocham pracę ze zwierzętami, więc jest to dla mnie idealna okazja. Dzięki wolontariatowi doskonaliłam swoje umiejętności organizacyjne, utrzymując zwierzęta w ustalonym rytmie dnia oraz pracowałam w ramach procedur bezpieczeństwa w schronisku. "

Twoja odpowiedź nie musi być niczym tak altruistycznym. Powiedzmy, że spędzasz dużo czasu na siłowni - możesz spróbować takiej odpowiedzi:
"Kładę duży nacisk na swoje zdrowie, więc bardzo pasjonuje mnie fitness. Ćwiczę cztery lub pięć razy w tygodniu i prowadzę codzienny dziennik moich posiłków. Pomogło mi to zachować dyscyplinę, dowiedzieć się, co działa dla mnie i gdzie mogę się poprawić, a także śledzić moje krótko- i długoterminowe cele fitness. "

Odpowiadając na pytanie o zainteresowania na rozmowie kwalifikacyjnej, zawsze pamiętaj, aby być szczerym i, jeśli to możliwe, jasno zakomunikować, w jaki sposób Twoja pasja uczyni Cię atutem dla potencjalnego pracodawcy. Na początku może wydawać się to niezręczne, ale nie bój się mówić trochę o sobie!

Artykuł inspirowany artykułem 3 Authentic Ways to Answer "What Are You Passionate About?" in a Job Interview przez Quinisha Jackson-Wright dla The Muse.
 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved