Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Zmiana pracy w czasach pandemii koronawirusa

Zmiana pracy w czasach pandemii koronawirusa

Dlaczego pandemia to dobry czas na szukanie nowej pracy?

Wiele branż odczuwa konsekwencje sytuacji spowodowanej koronawirusem. Blisko połowa osób zarządzających firmami (45%) przyznaje, że nieunikniona wydaje się być redukcja zatrudnienia. Choć część firm traci, pozostałe nadal działają jak dotychczas. Pracodawcy chcąc zachować płynność biznesową prowadzą procesy rekrutacyjne, a na rynku regularnie pojawiają się nowe możliwości zawodowe.

W dobrej sytuacji są kandydaci pracujący w branżach, w których wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników (branża medyczna, e-commerce, SSC/BPO, logistyka, IT). Jest to również szczególnie dobry moment na rozważenie zmiany pracy dla osób posiadających dłuższy okres wypowiedzenia. Wynika to z faktu, że wielu pracodawców, którzy szukają pracownika już dzisiaj, datę rozpoczęcia pracy odraczają w czasie i są w stanie poczekać na nowego pracownika nawet kilka miesięcy. Bardzo często powodem jest również przesuwanie części działań na czas po zakończeniu epidemii COVID-19 w kraju. Takich okoliczności nie pokrywało żadne szkolenie czy proces outplacement.

Jak zmienić pracę w czasie pandemii COVID-19?

Pracodawcy w branżach gastronomicznej, turystycznej, rozrywkowej firmy już dziś wysyłają swoich pracowników na bezpłatne urlopy lub są zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Dla wielu osób to dobry czas na przebranżowienie się. Przy stanowiskach administracyjnych i na poziomie asystenckim czy młodszych specjalistów, firmy często zwracają uwagę na kompetencje miękkie, a umiejętności kierunkowe szkolą później w ramach swoich struktur. Dlatego osoby posiadające doświadczenie np.
w branży hotelarskiej, czy też gastronomicznej, gdzie mogły rozwinąć swoje kompetencje interpersonalne oraz organizacyjne, mogą  próbować swoich sił w strukturach korporacyjnych. W związku z tym warto odświeżyć swoje CV i profil na LinkedIn oraz aplikować na wybrane oferty pracy, które rzeczywiście nas interesują, a nasz profil do nich pasuje. 

W obecnej sytuacji warto też współpracować z kimś, kto dobrze zna rynek pracy i może doradzić. Konsultant ze sprawdzonej agencji ma dostęp do najnowszych ofert pracy, ponieważ aktywnie współpracuje z klientami i pracodawcami oraz jest w kontakcie z konsultantami w innych branżach. Dodatkowo taka osoba wie, jak wygląda praca w danej firmie, może przeprowadzić kandydata przez całą rekrutację oraz wyjaśnić procedury wprowadzone przez nowego pracodawcę, w związku z koronawirusem. Oczywiście warto również śledzić oferty pracy, które pojawiają się w zakładce „kariera” na oficjalnych stronach firm bądź też na ich profilach na LinkedIn. Dobrym adresem są również oferty w wyszukiwarkach, takich jak Pracuj, infoPraca i innych.

Jak wygląda proces rekrutacji i transferu do nowego pracodawcy?

W związku z przejściem firm w tryb pracy zdalnej, rekrutacje są prowadzone on-line (Skype, Microsoft Teams, Zoom i inne). Należy jednak pamiętać, że taka forma spotkania jest traktowana tak samo jak ta „twarzą w twarz” i istotne jest przygotowanie się do takiej rozmowy kwalifikacyjnej.

W związku z nową sytuacją i wszechobecną pracą zdalną komunikacja wewnętrzna w firmach jest bardziej rozciągnięta w czasie, a feedback dotyczący rekrutacji często się wydłuża, dlatego ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Opóźniona informacja zwrotna lub jej brak zazwyczaj nie jest oznaką lekceważenia kandydata, lecz okoliczności związanych reorganizacją pracy w firmach. Może zdarzyć się również tak, że e-mail trafił do skrzynki SPAM lub potencjalny kandydat nie odebrał telefonu z uwagi na nieznany numer. Jeżeli oczekiwany feedback się opóźnia warto odezwać się do rekrutera z pytaniem o status kandydatury. 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved