Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Zdalny onboarding - 5 składowych sukcesu

Zdalny onboarding - 5 składowych sukcesu

Dobrze przeprowadzony onboarding jest kluczowym elementem strategii zatrzymywania pracowników w każdej organizacji. Niepowodzenie w stworzeniu odpowiedniego początkowego wrażenia może prowadzić do różnych negatywnych dla pracownika i firmy konsekwencji, nie wspominając już o kosztach związanych z zastąpieniem kogoś, kto odchodzi.

Oto 5 kluczowych obszarów, o których należy wspomnieć w kontekście wdrażania nowego pracownika:

Przygotowanie

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że dana osoba posiada wszystkie elementy niezbędne do pracy w domu. Czy będzie korzystać z własnego laptopa, czy dostanie laptopa firmowego? Oczywiście należy to wszystko ustalić i zaplanować z wyprzedzeniem, aby nowy pracownik mógł zacząć pracę o ustalonym czasie.

Zapoznanie z  współpracownikami

Tak jakby to miało miejsce w biurze, ważne jest, aby zapoznać nowego pracownika z członkami zespołu, w tym przypadku poprzez spotkania online. Także wideo rozmowy na przykład z pracownikami działów HR i IT są ważne dla zbudowania sieci wsparcia. Do organizacji wszystkich spotkań użyj specjalnych programów, narzędzi do wideokonferencji jak np. Microsoft Teams.

Dostęp do wszystkich kluczowych danych

Czy pracownik wie, gdzie znaleźć wszystkie istotne informacje o firmie i dokumentację biznesową? Niezależnie od tego, czy znajduje się w firmowym intranecie, czy w centrum online, musi istnieć dedykowane miejsce, w którym przechowywane są wszystkie istotne informacje. Wszelkie dokumenty, które wymagają podpisu, można wykonać za pośrednictwem DocuSign lub innych platform podpisu elektronicznego.

Przydzielenie mentora

Zapewnienie nowemu pracownikowi mentora, osoby, która pracuje w firmie dłużej i będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie nasuwające się pytania jest  bardzo ważne. Szczególnie istotne jest w przypadku pracy zdalnej, ponieważ w takich warunkach bardzo łatwo jest poczuć się pozostawionym samemu sobie i odizolowanym. Wyznacz osobę w zespole odpowiedzialną za opiekę nad najnowszym członkiem zespołu. Możesz także przydzielić współpracownika z zakresu operacji działów HR lub IT.

Trwający proces

Im bardziej skoncentrujemy się na zapewnieniu odpowiedniego wdrożenia na wczesnym etapie, tym mniej czasu będzie trzeba poświęcać później. Warto zauważyć, że dobry program onboardingowy może trwać nawet rok, więc musi to być proces stopniowy, umożliwiający indywidualne dostosowanie się do kultury, misji, wartości i środowiska pracy firmy, jest to niezbędne, aby w przyszłości skutecznie zarządzać talentami pracowników.

Szczególnie w takich czasach należy zadbać o swoich pracowników, zwłaszcza tych zaczynających przygodę w firmie. Nie obejdzie się bez błędów, natomiast trzeba je zaakceptować jako nieuniknioną część procesu.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved