Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Walka o talenty na polskim rynku technologicznym

Walka o talenty na polskim rynku technologicznym

Ekspertyza cyfrowa jest aktualnie pożądana na całym świecie. Polska jest jednym z krajów, które są doskonałym przykładem, jak nowoczesne technologie mogą rewolucjonizować rynek pracy.

W przeciągu ostatnich lat w Polsce bardzo szybko rozwinęła się branża shared service’ów, czyli usług wspólnych. Powstające SSC (Shared Service Center) odgrywają kluczową rolę w ekonomicznym rozwoju Polski. SSC są to centra usług wspólnych tzn. wydzielone z firmy macierzystej działy lub też samodzielne podmioty gospodarcze przeniesione poza granice kraju, z którego pochodzi dana firma.

Dzięki rozwojowi branży usług wspólnych wiele międzynarodowych firm zaczyna oferować swoje usługi w Polsce. Jednak przyciąganie pożądanych talentów i zatrudnienie idealnego kandydata nie jest łatwe – zwłaszcza w sektorze IT.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat zmian i sytuacji na polskim rynku w tym zakresie, zadaliśmy kilka pytań Annie Kowalczyk – Head of Fyte w Polsce.

 

Międzynarodowa rywalizacja o lokalne talenty

W Polsce mamy bardzo dużo utalentowanych kandydatów z cennymi dla rynku umiejętnościami - mówi Kowalczyk, niestety coraz ciężej znaleźć „tego właściwego.”

„Jak w wielu innych mniejszych państwach, Polska zmaga się z konkurencją jaką są znacznie większe centra biznesowe i technologiczne, takie jak w Berlinie, Paryżu czy Londynie”, dodaje.

„Dotyczy to głównie rynku IT, gdzie mocno pożądane są osoby na stanowiska Java Developer, C++ Developer, IT Architect oraz inni specjaliści.”

Jest to problem który pojawia się już od wielu lat, jednak możemy zaobserwować również pozytywne strony w obszarze zarządzania talentami.

Jak podkreśla Kowalczyk „Z pozytywnych aspektów, możemy zaobserwować nową falę ekspertów chcących wrócić do Polski z nowym zestawem specjalistycznych umiejętności i cennego doświadczenia.”

 

Duże zapotrzebowanie na umiejętności językowe

Stale wzrastająca popularność shared service’ów w Polsce wiążę się z dużym zapotrzebowaniem na umiejętności językowe - mówi Kowalczyk.

 „Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, francuskim czy niderlandzkim jest bardzo cenna a zapotrzebowanie na te języki stale wzrasta”, dodaje.

„Dodatkowo - posiadanie międzynarodowego doświadczenia oraz międzynarodowego podejścia będzie równie ważne dla wszystkich organizacji.”

 

Chęć nauki nowych umiejętności

Choć organizacje poszukują kandydatów z umiejętnościami technicznymi, są bardziej skłonne zatrudnić osoby, które potrafią przekazać swoje umiejętności innym – mówi Kowalczyk.

„W przypadku stanowisk technicznych niezwykle cenne jest, żeby zatrudniona na dane stanowisko osoba potrafiła przekazać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności pozostałym członkom zespołu.”

Obserwuje się znaczną liczbę osób, które próbują doskonalić swoje umiejętności lub też przekwalifikować się w celu zwiększenia własnych możliwości technicznych.

 „Obecnie możemy zaobserwować wielu księgowych czy ekspertów podatkowych wracających do szkół czy też korzystających z nocnych kursów, żeby nabyć nowe umiejętności i zwiększyć swoją wiedzę. Wiele firm oferuje taką możliwość we własnym zakresie, co jest niezwykle cenne dla kandydata.”

 

Organizacje potrzebują nowego podejścia 

Ze względu na technologicznie napędzany rynek i niewielką dostępność talentów, organizacje potrzebują nowoczesnego, świeżego podejścia, żeby znaleźć odpowiedniego kandydata – zaznacza Kowalczyk.

“Organizacje potrzebują odpowiedniego partnera, który zajmie się rekrutacją i będzie w stanie sprostać wymaganiom i dostosować się do ich potrzeb.”

“W Fyte jesteśmy bardzo elastyczni. Rozumiemy potrzeby naszych klientów. Jedną z kluczowych - jest szybkość działania. Organizacje bardzo często potrzebują zatrudnić pracownika „na już” a my pomagamy odpowiedzieć na tę potrzebę bez utraty na jakości usług.”

Fyte w Polsce oferuje szereg innowacyjnych usług i narzędzi – w tym zarządzanie talentami - które wyróżniają markę – dodaje Kowalczyk. Podążając za technologicznymi potrzebami rynku, wyspecjalizowani konsultanci są w stanie dotrzeć do najlepszych kandydatów na rynku.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved