Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Remote work: jak skutecznie przygotować zespół do pracy zdalnej?

Remote work: jak skutecznie przygotować zespół do pracy zdalnej?

W związku z niedawnym rozwojem COVID-19, na całym świecie powszechnie znanego jako Koronawirus, wiele firm prosi swoich pracowników o pracę zdalną z domu i ograniczenie do minimum wszelkiej aktywności na zewnątrz. Dotyczy to min. takich firm jak Amazon, Facebook, Microsoft, Google, czy też Twitter.

Coraz więcej firm z różnych branż wspiera pracę zdalną. Nie jest to już domena tylko firm technologicznych. Praca zdalna może znacznie zwiększyć produktywność pracowników, pulę dostępnych kandydatów do aktualnie przeprowadzanych rekrutacji i zapewnić wiele innych korzyści. Ostatnio wiele się mówi na temat tworzenia elastycznych warunków, pracy w stylu ‚agile’ i praca zdalna jest jednym z elementów, które te warunki jest w stanie stworzyć.

Jednak dla firm, które dopiero zaczynają obcować z tematyką pracy zdalnej lub nie są do niej przyzwyczajone, może to stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza z uwagi na presję czasu. Częścią tego wyzwania jest to, że efektywna praca zdalna nie jest jedynie problemem technologicznym, ale polega na budowaniu niezawodnej kultury organizacji, aby umożliwić pracownikom poczucie skutecznej współpracy. Co robić w takiej sytuacji?
 

Wzmocnji misję, cel i wartości firmy

Zacznij od podstaw. Upewnij się, i przypomnij swoim pracownikom, dlaczego firma istnieje i co staracie się osiągnąć. Wspomnij jakie są wasze wspólne cele i zadania, tak szczegółowo jak to tylko możliwe. Kiedy pracownicy mają wizję i czują celowość swoich działań - są w stanie działać efektywniej. Mogą skupić się na powierzonych zadaniach, czują wspólnotę mimo braku obecności współpracowników, a dostosowanie się do aktualnie panujących warunków staje się wtedy łatwiejsze.

 

Zapewnij proste, dostępne narzędzia komunikacji

Użyj każdego dostępnego narzędzia cyfrowego, aby ułatwić komunikację ze swoimi pracownikami i klientami. Połącz się przez FaceTime, Skype, konferencje wideo. Używaj czatów grupowych jako kanału pomocniczego podczas spotkań online.

Pozwól ludziom korzystać z tego, co jest jest dla nich najwygodniejsze aby ułatwić dyskusję. Jeżeli jesteś Team Leader’em dopasuj się do swojego zespołu i ich oczekiwań. Elastyczność w tej sytuacji będzie kluczowa i jak najbardziej korzystna dla efektywności. Pamiętaj, żeby w tym momencie dodawać członków zespołu i pozostałych pracowników w każdej kopii maila, która może się wydawać istotna z perspektywy aktualnie prowadzonych projektów i całego biznesu.

Kluczowa różnica między pracą w biurze a pracą zdalną polega na tym, że będziesz polegać bardziej na technologii, aby komunikować się, współpracować z klientem i swoim zespołem. Bądź otwarty i dowiedz się, jak najlepiej czerpać z technologii, aby praca zdalna przyniosła Wam jak najwięcej korzyści.

 

Ustal zespołowe wytyczne i granice

Ustal wytyczne i granice wewnątrz własnego zespołu. Praca zdalna nie różni się pod wieloma względami od pracy w fizycznym biurze. Nadal obowiązują nas pewne zasady, których musimy wspólnie przestrzegać. Konieczne jest ustanowienie jasnych praktyk komunikacji i współpracy. 

Podstawowe wytyczne powinny obejmować:

  • Jakie są standardowe godziny pracy?
  • Kiedy będziecie robić przerwy?
  • Jakich technologii należy używać do spotkań,
    współpracy w grupie lub komunikacji z klientem?

Czy to biurko, czy dodatkowy pokój w domu, wyznacz miejsce, w którym będziemy pracować. Pomaga to ustalić przede wszystkim mentalne, ale i fizyczne rozróżnienie „przebywania w pracy”, a także pomaga ustalić oczekiwania wobec innych, którzy mogą być z nami w domu. 

Ustaw cele pracy zdalnej jako zespół. Skoncentruj się na odpowiednim zarządzaniu talentami pracowników oraz wydajności pracy i wynikach, ustalając cele na dany dzień i rozliczając się z nich wspólnie w ustalony sposób. Tym samym, podobnie jak w biurze, praca zdalna ze swoim zespołem będzie prowadzić do wspólnego rezultatu. Ważnym elementem wydajnego czasu spędzonego na home office jest efektywne zarządzanie swoimi zadaniami i obowiązkami.

Aktualna sytuacja na świecie powinna być postrzegana jako doświadczenie, które zapewni wielu osobom świadomość trudnych aspektów tej formy pracy, ale i korzyści z niej płynących. Może to prowadzić do ogólnej poprawy procesu zdalnej pracy i potencjalnie regularnego i świadomego korzystania z tej opcji dla firm i ich pracowników.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved