Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Jak odpowiedzieć na pytanie „gdzie chcesz być za 5 lat?”

Jak odpowiedzieć na pytanie „gdzie chcesz być za 5 lat?”

Powiedz swojemu rozmówcy o umiejętnościach lub doświadczeniach, które chcesz zdobyć. Bądź przy tym szczery, ale nie sprawiaj wrażenia, że zakładasz, iż praca, o którą się ubiegasz będzie tylko okresem przejściowym w Twojej karierze. Nie wdawaj się też w zbytnie szczegóły. Podkreśl natomiast, w jaki sposób praca jest zgodna z Twoimi ambicjami i planami.

„Gdzie chcesz być za 5 lat?” – odpowiedź na to pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zawsze trudna, nawet jeśli ją znasz!

Podobnie jak w przypadku wielu innych pytań, które padają podczas takiej rozmowy chodzi o znalezienie równowagi, złotego środka, który pozwoli Ci zrobić dobre wrażenie, będąc autentycznym i szczerym, ale nie w przesadny sposób.

Oto kilka rad, z którymi mogłeś się wcześniej nie spotkać, na szkoleniach lub w procesie outplacement, które pomogą Ci udoskonalić swoją odpowiedź na to trudne pytanie...

 

1. Bądź szczery…

To naprawdę nie jest podchwytliwe pytanie - osoba przeprowadzająca wywiad naprawdę chce wiedzieć, gdzie chcesz być za 5, a może nawet 10 lat.

Nie martw się zbytnio o szczegóły takie jak nazwy konkretnych organizacji czy wysokość wynagrodzenia, jakie przewidujesz na ten czas. Możesz po prostu opowiedzieć o doświadczeniach i umiejętnościach, które chcesz lub będziesz musiał zdobyć do tego czasu.

2. …Ale nie przesadnie!

Jeśli swoją karierę zawodową masz dokładnie rozplanowaną rok po roku, to bardzo dobrze, ale często nie jest to dokładnie tym, co osoba zatrudniająca chce usłyszeć.

Potencjalny pracodawca nie spodziewa się, że marzysz o pracy dla niego odkąd byłeś dzieckiem. Ale nie chce jednocześnie, by jego organizacja była z góry potraktowana przez Ciebie jedynie jako punkt przechodni Twojej ścieżki zawodowej.

 

3. Zachowaj ogólność

Nie ma potrzeby udzielać odpowiedzi z mnóstwem precyzyjnych szczegółów.

Kluczem w tym przypadku jest wyrażenie zrozumienia, że różne zmiany zawodowe są naturalne, możliwe, czasem nagłe, trzeba się z nimi liczyć i być na nie gotowym.

Założenie, że uda Ci się zrealizować plany zgodnie z jakimś ściśle określonym harmonogramem może okazać się naiwne, a Ty możesz wydać się nieelastyczny.

 

4. Podkreśl swoje długoterminowe zainteresowanie firmą

Wszyscy wiemy jaka jest prawda. Nic nie jest w 100% pewne, co dotyczy także sytuacji zawodowej - rzeczy mogą zmienić się z dnia na dzień.

Wiedząc to, spróbuj zapewnić rozmówcę, że nie zamierzasz rozglądać się za zmianą miejsca pracy za pół roku.

 

5. Bądź optymistycznie nastawiony!

I w końcu – staraj się nie brzmieć niepewnie, smutno, zbyt spekulacyjnie lub drwiąco.

Pamiętaj, że przyszłość zawodowa powinna być dla Ciebie ekscytująca. Powinna oznaczać nowe możliwości, pomysły i doświadczenia.

Przyszłość nie musi być przerażająca!

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved