Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Jak efektywnie zarządzać czasem - 10 użytecznych wskazówek

Jak efektywnie zarządzać czasem - 10 użytecznych wskazówek

Wydarzenia ostatnich miesięcy znacząco wpłynęły na rzeczywistość rynku pracy. Praca zdalna (jak i zdalna rekrutacja specjalistów)stała się bardzo popularnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie skutecznego zarządzania czasem dedykowanych zarówno osobom zarządzającym zespołami, jak i tym, którzy chcą efektywniej planować własną pracę.

  1. Zaufanie do zespołu – zaufanie i tworzenie warunków dla samodzielności w działaniu ma pozytywny wpływ zarówno na produktywność, jak i lojalność pracowników. W przeciwieństwie do micomanagementu, który wywiera niekorzystny wpływ na poziom zaufania i może powodować pogorszenie wyników indywidualnych i zespołowych.

 

  1. Adaptacja – jedną z najcenniejszych kompetencji w czasach zmian jest umiejętność elastycznego dostosowywania się do dynamiki zmian. Obecnie panujące warunki są ważnym testem dla naszych zdolności adaptacyjnych. Jest to też dobry czas, by poświęcić więcej uwagi ich rozwojowi.

 

  1. Wewnętrzna motywacja – większość osób deklaruje zwiększoną produktywność podczas pracy zdalnej. I choć z pewnością ten model zatrudnienia ma duży potencjał, wiąże się on również ze zwiększonym ryzykiem rozproszenia. Dla uzyskania lepszej koncentracji warto zadbać o wyznaczenie sobie stałego, dedykowanego miejsca do pracy w warunkach domowych, które będzie sprzyjało skutecznej realizacji zadań.

 

  1. Wellbeing – organizacje powinny w tym szczególnym czasie brać pod uwagę kondycję psychiczną swoich pracowników. Czasem nawet typowe aktywności tj. wideokonferencje, czy e-prezentacje mogą podwyższać poziom stresu i niepokoju, które w czasach zmiany często są u pracowników na wyjściowo wysokim poziomie. Zalecenie regularnych przerw, czy szkolenia z zarządzania stresem mogą mieć pozytywny wpływ na stan emocjonalny, a co za tym idzie również efektywność pracowników.

 

  1. Więź z zespołem – brak możliwości rozmów twarzą w twarz sprawia, że musimy bardziej polegać na responsywności pozostałych członków zespołu. Warto więc dbać o to, by znaleźć czas na współpracę i regularny kontakt. 

 

  1. Wsparcie techniczne – skuteczne rozwiązania technologiczne są niezbędne dla efektywnej pracy zdalnej. Nawet takie bywają jednak zawodne. Organizacje powinny zadbać o dostęp do szybkiego wsparcia technicznego, które zminimalizuje spadki produktywności powodowane przez problemy techniczne.

 

  1. Komunikacja kluczem do sukcesu – komunikacja w warunkach pracy zdalnej powinna być dla managerów kwestią priorytetową. Niezależnie od wybranej metody i narzędzi regularne rozmowy z zespołami są bardzo ważne dla jakości współpracy, która przekłada się na poziom realizacji zadań. Dzielenie się doświadczeniami i wiedzą jest bardzo dobrym sposobem na podnoszenie kompetencji i efektywności w zespołach.

 

  1. Życie rodzinne – w wielu przypadkach praca zdalna jest błogosławieństwem dla rodziców, którzy mają możliwość spędzenia większej ilości czasu z dziećmi. Ważne jest jednak, by szczególną uwagę poświęcić ustanowieniu równowagi obowiązków rodzinnych i zawodowych.

 

  1. Zachowanie rutyny  – to, że pracujemy z domu nie oznacza, że cały porządek dnia ma ulec zmianie. Dobrze jest przenieść do nowych warunków możliwie najwięcej z dotychczasowej rutyny dnia codziennego. Planowanie spotkań, wyznaczanie celów, trzymanie się terminów. To wszystko pomoże nam zachować efektywność działań. Warto też pomyśleć o tym, jak najlepiej wykorzystać czas, który wcześnie poświęcaliśmy na dojazdy.

 

  1. Pozytywne nastawienie – czasem mogą zdarzyć się dni, gdy mamy poczucie, że nie osiągamy wyznaczonych celów. To normalne i warto z wyrozumiałością patrzeć w tym względzie zarówno na zespół, jak i siebie samych. Dobre słowo i pozytywne nastawienie mogą być nośnikami pozytywnej energii i tchnąć w nas, tak potrzebnego w obecnych czasach, ducha optymizmu.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie, jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jeszcze więcej. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved