Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Fyte biznesu - Zasady savoir-vivre podczas rekrutacji offline i online – o czym warto pamiętać?

Fyte biznesu - Zasady savoir-vivre podczas rekrutacji offline i online – o czym warto pamiętać?

Kultura osobista to jeden z filarów życia zawodowego. Twój savoir-vivre będzie oceniany już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zachowasz się zgodnie z zasadami dobrego wychowania, zadbasz o etykietę biznesową, a także okażesz swojemu rozmówcy szacunek i zbudujesz pozytywną atmosferę, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. 
Spotkanie z rekruterem może zadecydować o Twojej karierze w konkretnej firmie, dlatego niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. To, jak wypadniesz, ma znaczenie zarówno podczas standardowej rozmowy o pracę, jak i rekrutacji online, która pojawiła się jako nowy standard po rozpoczęciu pandemii koronawirusa. W wielu miejscach pracy, gdzie wciąż pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, rozmowa online jest w dalszym ciągu dobrym sposobem na wstępne poznanie kandydata i ewentualnie zaproszenie go do dalszego etapu rekrutacji. 

Czeka Cię rekrutacja specjalistów? O co zadbać, kiedy ktoś zaprosi Cię na rozmowę (offline lub online)? 


1. Bądź punktualny


Spóźnienia są frustrujące, a gdy każesz na siebie czekać, rozmówca staje się coraz bardziej zniecierpliwiony, co działa na Twoją niekorzyść. Jeśli przyjdziesz na spotkanie do biura zbyt wcześnie, postawisz rekrutera w kłopotliwej sytuacji i wprowadzisz już na starcie niepotrzebny niepokój. 
W przypadku rozmowy online oczywiście obowiązuje taka sama zasada. Najlepiej przygotuj miejsce oraz sprzęt przed umówionym czasem. Włącz odpowiedni program lub aplikację, dzięki której można bez większych problemów porozmawiać z przyszłym pracodawcą. A jeśli nie uda Ci się dotrzeć na miejsce lub połączyć internetowo na czas, kultura osobista wymaga tego, aby poinformować o swoim spóźnieniu czy rezygnacji z rekrutacji.


2. Zadbaj o ubiór adekwatny do sytuacji


Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną zależy od kilku czynników. Warto uwzględnić np. stanowisko, o które się ubiegasz. Krawat nie zawsze jest obowiązkowym dodatkiem. Duże znaczenie ma również dress code obowiązujący w firmie, do której aplikujesz. Ubiór powinien być dostosowany także do pory roku, pogody czy Twojej sylwetki. Nawet jeśli Twoja rozmowa będzie przeprowadzona online, pamiętaj, aby zaprezentować się schludnie. Pewnych norm savoir-vivre w środowisku pracy muszą przestrzegać wszyscy, dlatego stosownym ubiorem będzie np. wyprasowana biała lub jasna koszula oraz klasyczne czarne spodnie bądź spódnica. Pamiętaj również o odpowiednim uczesaniu.


3. Bądź życzliwy i wyraź swoje zainteresowanie


W relacjach – zarówno osobistych, jak i zawodowych – ważny jest uśmiech i pogodne usposobienie. Dużą wartość mają przyjazne, drobne gesty. Unikaj złośliwości i słownych przepychanek. Życzliwość zawsze sprzyja budowaniu dobrych relacji. Jeśli rekruter mówi, nie przerywaj mu. Pytania możesz zapisać na kartce i zadać we właściwym momencie. Inny sposób to zasygnalizowanie (np. ruchem ręki, spojrzeniem bądź kliknięciem odpowiedniej ikonki w komunikatorze), że chcesz coś dodać albo uściślić. Pamiętaj też o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego czy kiwaniu głową. To znak, że jesteś osobą zaangażowaną w rozmowę. Zdawkowe odpowiedzi czy niezadawanie żadnych pytań mogą sugerować, że nie chcesz dobrze wypaść, a rekrutacji nie traktujesz poważnie.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet – zanim się rozpocznie, zadbaj o kilka szczegółów.


Rozmowa video rządzi się swoimi prawami. Choć zasady kultury osobistej w większości pokrywają się z tradycyjną rekrutacją w siedzibie firmy, jest kilka aspektów, które występują wyłącznie w nowym, popandemicznym modelu spotkań z pracownikami. 


1. Koniecznie przygotuj swój sprzęt elektroniczny


Wcześniej przetestuj m.in. laptop, kamerę internetową czy mikrofon. Sprawdź też Internet i zaktualizuj lub pobierz komunikator. Utrudniony kontakt to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz podczas video rozmowy o pracę. Nie zaniedbuj też wyglądu miejsca, w którym zamierzasz przebywać podczas rozmowy. Zrób porządek na biurku i zwróć uwagę na tło, które rekruter będzie widział w trakcie wirtualnego spotkania. Szczegóły mogą zaważyć na końcowej ocenie, a w efekcie zmniejszyć szanse na zatrudnienie w danej firmie. To także element kultury osobistej, który świadczy o Tobie.


2. Zachowaj spokój, gdy pojawią się problemy techniczne


Rekruter, który nie widzi na żywo potencjalnego pracownika, zwraca uwagę na szczegóły, dlatego 
w przypadku niespodziewanych zdarzeń (np. słabsze połączenie internetowe, zakłócenia sprzętu, nagła aktualizacja oprogramowania) bądź osobą opanowaną i uprzejmą. Tym sposobem wywołasz dobre wrażenie i pokażesz, że radzisz sobie w nagłych i stresujących sytuacjach. Pamiętaj, aby na wszelki wypadek mieć pod ręką komórkę (oczywiście wyciszoną). Gdy utracisz połączenie na komputerze, zawsze możesz szybko spróbować je wznowić na swoim smartfonie.


3. W trakcie rozmowy online nie mów zbyt szybko


Głośniki po stronie Twojego rozmówcy mogą zaburzyć odsłuch wypowiedzi. Jeśli nie możesz zrozumieć pytań rekrutera, poproś o powtórzenie zdania. Aby w pełni skupić się na rozmowie kwalifikacyjnej video – ogranicz w najbliższym otoczeniu to, co może rozproszyć Twoją uwagę. Zapewnij sobie ciszę 
i spokój na czas spotkania. Jeśli masz możliwość, zamknij się w osobnym pokoju. W ten sposób unikniesz przerwania rozmowy przez pozostałych domowników.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved