Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Fyte biznesu - 8 pytań, które możesz sobie zadać, aby być bardziej produktywnym

Fyte biznesu - 8 pytań, które możesz sobie zadać, aby być bardziej produktywnym

Na jakim projekcie powinienem się skupić?

Każdy z nas nieraz przyłapuje się na tym, że robi kilka rzeczy na raz. „Wielozadaniowość” wydaje się być synonimem produktywności, ale badania wykazały, że wykonywanie kilku czynności jednocześnie sprawia, że nasz mózg do ich wykonania potrzebuje cztery razy więcej czasu niż w przypadku pojedynczych akcji. Jeśli skupimy się na jednej rzeczy na raz, nasza produktywność wzrośnie! W celu dokończenia bieżących zadań zacznijmy od najważniejszego.

Kiedy jestem najbardziej produktywny?

Wróć myślami do zeszłego tygodnia i spróbuj znaleźć czas, kiedy byłeś najbardziej produktywny. Czy to było wtedy, gdy piłeś kawę rano, czy później w ciągu dnia? Kiedy już go znajdziesz, możesz zorganizować pracę wokół twoich „złotych godzin”, zamiast męczyć się, starając dokończyć zadania w czasie, gdy Twój mózg zwyczajnie nie chce współpracować.

Co zakłóca moją produktywność?

Czy przerywasz pracę, aby otworzyć właśnie otrzymaną wiadomość e-mail? Czy mimowolnie co jakiś czas odświeżasz media społecznościowe? Jeśli zaobserwujesz, że coś ciągle cię rozprasza, wyłącz wszystkie powiadomienia, gdy pracujesz nad konkretnym zadaniem. Wszystkie treści, które w tym momencie „przeoczysz” będą do nadrobienia po skończonym zadaniu i nic ci nie umknie.

Czy słucham muzyki podczas pracy?

Wychodzimy z założenia, że cisza pomaga nam lepiej pracować i do pewnego stopnia może to być prawdą. Jednak badania wykazały, że słuchanie muzyki może pomóc nam być bardziej produktywnym, zwłaszcza podczas wykonywania powtarzalnych zadań.

Czy robię wystarczająco dużo przerw?

Ważne jest, aby robić przerwy, często – także (i przede wszystkim) przy dużym obciążeniu pracą. Nawet zjedzenie obiadu przed biurkiem może mieć negatywny wpływ na naszą produktywność. Udowodniono, że częste robienie przerw w regularnych odstępach czasu pomaga zachować koncentrację i zwiększa naszą wydajność w pracy.

Czy proszę o pomoc, kiedy jej potrzebuję?

Znasz to czucie, kiedy masz tak wiele do zrobienia, że nie masz pojęcia, od czego zacząć? Nie bój się prosić o pomoc. W dwie osoby łatwiej jest przenieść szafę. Jeśli założysz, że pracy jest tak dużo, że nigdy dasz rady zrobić wszystkiego, bardzo łatwo jest się poddać walkowerem. Ale jeśli rozsądnie podzielisz pracę, pozwolisz komuś innemu lekko się odciążyć, poczujesz, że natłok obowiązków jest możliwy do opanowania.

Czy chwalę siebie, gdy wykonuję dobrą robotę?

Czy poświęcasz czas na uczczenie wykonanego zadania? A może bezpośrednio po angażujesz się w nowy projekt, nie ciesząc się ani chwili swoim „małym sukcesem”? Świętowanie małych zwycięstw może wzmocnić motywację i zwiększyć produktywność. Poświęćmy trochę czasu, aby docenić swój wysiłek, kiedy doprowadzimy jakieś zadanie do końca, nawet jeśli było to coś prostego. 

Jaki dziś mam nastrój?

Niemożliwe jest by cały dzień uśmiechać się od ucha do ucha, tryskać optymizmem i szczęściem. Wszyscy znamy to uczucie, kiedy chcemy po prostu skończyć to, co mamy do zrobienia i wrócić do domu. Niestety bardzo ciężko znaleźć w sobie motywację i chęci do działania, kiedy odlicza się minuty do zakończenia pracy. Jeśli jednak tak się zdarzy, spróbuj poszukać sposobu na odmianę swojego nastroju. Rozpoznaj jaka jest jego przyczyna, czy jesteś smutny, zły czy spięty? Częstymi powodami stresu mogą być zbliżający się deadline czy czekająca Cię rekrutacja specjalistów. Może przydałby się spacer, który pozwoli ci złapać dystans i rozładować napięcie? Możesz posłuchać muzyki, która pozytywnie cię nastroi. Zamiast zmuszać się do pozostania przyklejonym do biurka, zastanów się, czy jest coś, co możesz zrobić, aby polepszyć swój nastrój czy trochę się 

Musisz wiedzieć, że nieraz próby „dobrego gospodarowania czasem”, robienie list zadań, tabelek, mogą zająć więcej czasu niż samo wykonywanie pracy. Więc jeśli jest to pierwszy artykuł na temat produktywności, który dzisiaj przeczytałeś, to w porządku, ale jeśli jest to piąty - czas zabrać się do pracy! ;)  
 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved