Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Fyte biznesu - 5 sposobów na efektywne zarządzanie czasem.

Fyte biznesu - 5 sposobów na efektywne zarządzanie czasem.

W dzisiejszych czasach łatwo możemy zostać przytłoczeni informacjami, ludźmi i zadaniami, które czasami przejmują kontrolę nad nami. To właśnie to uczucie przytłoczenia, poczucie, ze nie możemy poradzić sobie z wieloma zadaniami czy sytuacjami w jednym czasie, prowadzi do chronicznego stresu i zmęczenia, jednakże, istnieje sposób w jaki możemy odzyskać kontrolę nad naszym życiem.   Sekret tkwi w nauczeniu się łatwiejszych, lecz zarazem efektywnych umiejętnościach zarządzania czasem. 

1.    Planuj i ustalaj priorytety

Co powinno być ostatnią czynnością wykonaną w danym dniu? Zaplanowanie następnego dnia! Planując zadania ustalaj priorytety. 20% działań przekłada się zwykle na 80% wyników (zasada Pareto). Dlatego ustal, które zadania są najważniejsze i zacznij od nich. Masz problemy z ustalaniem priorytetów? Podziel zadania na ważne i pilne stosując tzw. macierz Eisenhowera. 


2.    Ustalaj cele i weryfikuj ich osiągnięcie

Przed rozpoczęciem zadania poświęć kilka minut i zastanów się, jaki wynik chcesz osiągnąć realizując dane zadanie. Pozwoli to na określenie efektu końcowego, który będzie można uznać jako sukces. Po zakończeniu zadania poświęć kolejne kilka minut na jego ocenę. Czy cel został osiągnięty? Jeżeli nie, zastanów się dlaczego i następnym razem wykorzystaj te wnioski.


3.    Asertywność jest dobra

Nie pozwól by ci przeszkadzano, gdy musisz się skupić nad zadaniem. Nie pracujemy w próżni, często się zdarza, że ktoś czegoś od nas potrzebuje. Warto jednak w takiej sytuacji określić, czy to sytuacja awaryjna i nasza reakcja jest niezbędna natychmiast, czy przypadkiem problem nie może poczekać aż skończymy pracę nad aktualnym zadaniem?


4.    Naucz się delegować zadania

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na komfort zatrudniania współpracowników. Ale weź pod uwagę, że Twój czas jest bardzo cenny. Wbrew pozorom czasami znacznie taniej wychodzi zlecać zadania, niż ślęczeć nad nimi samemu. Zwłaszcza, gdy chodzi o zadania, w których nie mamy doświadczenia, a ktoś mógłby wykonać je lepiej i szybciej.


5.    Odważ się pracować wolno

Wbrew pozorom próba pracowania jak najszybciej nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Śpiesz się powoli, czyli pracuj w swoim własnym, optymalnym tempie.
Pamiętaj, że nie da się zrobić wszystkiego! Wiele osób narzuca sobie realizację zbyt wielu rzeczy w zbyt krótkim czasie.

 

Kluczem do efektywnego zarządzania czasem jest zrozumienie, że bez względu na to, co zrobisz dziś, jutro będziesz miał do dyspozycji "tyle samo czasu". Nie więcej i nie mniej. Jedyne co możesz zrobić to znaleźć sposób, który pozwoli Ci wykonać więcej zadań przy mniejszym obciążeniu stresem. Nie jest to proste i wymaga od nas samodyscypliny oraz konsekwencji w działaniu, jednak nie ulega wątpliwości, że warto kształcić u siebie takie kompetencje. Widocznym efektem będzie na pewno zwiększenie naszej produktywności zawodowej, ale również zmniejszenie stresu i osiągnięcie równowagi pomiędzy swoją karierą a życiem osobistym.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek, które usprawnią istotny dla firmy proces, jakim jest rekrutacja specjalistów, oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.
 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved