Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

W czasie pandemii pół Polski przeszło na pracę zdalną?! Rzeczywistość zaskakuje.

W czasie pandemii pół Polski przeszło na pracę zdalną?! Rzeczywistość zaskakuje.

W czasie pandemii pół Polski przeszło na pracę zdalną?! Rzeczywistość zaskakuje.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonywało tylko około 25% pracujących osób w Polsce, z tego spora część – tylko przez jakiś czas.

Przy drugiej fali epidemii w Polsce rząd znów apeluje o pozostanie w domach i wykonywanie pracy zdalnie. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny – w naszym kraju tylko 27% zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, podczas gdy w pozostałych krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) taką możliwość ma 40% pracowników. Taka różnica między Polską a innymi krajami OECD wynika ze struktury polskiej gospodarki opartej na sektorze przemysłowym.
Choć w sektorze usług pracuje w Polsce ponad połowa siły roboczej, duża część pracuje w branżach, które wymagają obecności w miejscu pracy – wskazują analitycy PIE.

Z danych na koniec I kwartału wynika, że pracę zdalną wykonywało 11% pracowników, a na koniec II kwartału – 10,2% zatrudnionych. Ok. 10% pracowników wykonywało wszystkie obowiązki w domu, 
a blisko 15% albo pracowało w modelu hybrydowym albo w formie zdalnej, ale tylko przez krótki czas.

Wcześniejsze wspólne badanie PIE i PFR wykonane pod koniec lipca na próbie losowej 1023 osób pozwoliło oszacować skalę stosowania pracy zdalnej na podobnym poziomie do szacunków GUS. Na pytanie o to, czy w miejscu pracy respondenta była stosowana praca zdalna w związku z pandemią, 5,5% odpowiedziało, że istniała taka możliwość przez pewien czas, 12% odpowiedziało, że taka możliwości istnieje do tej pory, a 9,5% odpowiedziało, że w szczycie obostrzeń praca zdalna była obowiązkowa – wskazują analitycy z zespołu gospodarki cyfrowej PIE.

Składa się więc to na 27% respondentów deklarujących możliwość lub obligatoryjność pracy zdalnej 
w trakcie wiosennych miesięcy 2020 roku. Pozostałe 25% respondentów powiedziało, że w ich miejscu pracy tylko pojedyncze osoby miały możliwość pracy zdalnej, a 44%, że w ich miejscu pracy nie było takiej możliwości.

Praca zdalna w Polsce: w jakich branżach nie jest możliwa?
Struktura polskiej gospodarki, mocno opierająca się na sektorze przemysłowym (ok. 40% zatrudnionych), wyklucza możliwość przeniesienia pracy do domów pracowników.
Choć w sektorze usług pracuje w Polsce ponad połowa siły roboczej, duża część z tej grupy pracuje 
w branżach, które wymagają stałej obecności w miejscu pracy – choćby w handlu (ok. 2,5 mln osób) lub transporcie (ok. 900 tys. osób).

Biorąc pod uwagę fakt, że praca zdalna może obejmować z racji wykonywanych zadań ok. 20-25% siły roboczej, należy wziąć też pod uwagę preferencje pracowników.
Z przeprowadzonego wspólnie z PFR badania wynika, że spośród osób, które dostrzegają możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie (ok. 40% badanych), tylko 12% zadeklarowało, że chciałoby w ten sposób stale pracować. Kolejne 14% uznało, że najlepszym dla nich modelem pracy byłoby łączenie pracy zdalnej i z miejsca pracy, a 16% odpowiedziało, że woli wykonywać obowiązki w miejscu pracy. Wzięcie pod uwagę preferencji pracowników jest bardzo istotne w procesie zarządzania talentami.

Czy model pracy zdalnej się utrzyma?
Od momentu wybuchu pandemii pojawiło się dużo głosów, mówiących o tym, że zmieni ona sposób wykonywania pracy, właśnie na rzecz pracy zdalnej. Ale eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że jeśli chodzi o przyszłość pracy zdalnej w Polsce, to najbardziej prawdopodobny scenariusz to mała grupa pracowników wykonujących wszystkie swoje obowiązki zdalnie (ok. 5-10%) oraz większa grupa (ok. 15%), która będzie miała możliwość pracy zdalnej, ale nie będzie to ich podstawowy sposób wykonywania obowiązków.
 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved