Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Talent Consulting zdalnie - Izabela Michaliszyn-Liwińska

Talent Consulting zdalnie - Izabela Michaliszyn-Liwińska

Żyjemy w nadzwyczajnych okolicznościach. Mimo, że obostrzenia związane z koronawirusem powoli są znoszone, skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez  wiele miesięcy. Sytuacja ta zmieniła dynamikę pracy, rodziny i społeczeństwa.

W naszej serii „Talent Consulting zdalnie” rozmawiamy z wybranymi konsultantami, aby dowiedzieć się co myślą o pracy w domu, jakie dostosowują swoją pracę do warunków domowych, jak wygląda rekrutacja specjalistów - executive search, co robią, aby nadal utrzymać najlepszy kontakt i zapewniać nieustanne wsparcie naszym Klientom oraz Kandydatom.

Tym razem zadaliśmy kilka pytań Izabelii Michaliszyn-Liwińskiej –Senior Consultant Career Transition Outplacement.

Jak przygotowujesz się do pracy z domu?

IM: Pracuję dużo zdalnie od dawna, więc nie jest to dla mnie nowa sytuacja. Widzę w niej dużo plusów, zwłaszcza jeśli chodzi o zaoszczędzenie czasu na dojazdy. Przygotowanie jest takie samo jak wtedy, kiedy pracuję w biurze – mam plan na tydzień i konkretny dzień i staram się go wypełniać. Moja praca, to dużo kontaktów i rozmów z ludźmi, do których lubię się przygotować, więc moje praca dzieli się na część interakcyjną i analityczną – którą też bardzo lubię.

Jakie są główne wyzwania i jak je pokonujesz?

IM: Ostatnio techniczne, ponieważ po przeprowadzce nie mam jeszcze stałego łącza internetowego i nie zdawałam sobie ostatnio chyba sprawy, jaki to luksus pracować na kablu a nie intrenecie z telefonu :). Wyzwaniem czasem jest projekt, ponieważ outplacement, to nie tylko nowe możliwości zawodowe, które Uczestnik Programu poznaje, ale też trudne sytuacje, które wiążą się ze zmianą pracy, czasem wymuszoną.

Jak pracując z domu udaje Ci się pozostać skupionym i produktywnym?

IM: Mam tabliczkę na drzwiach: „On the air” :)

A jak wygląda Twoja komunikacja z zespołem, organizacją?

IM: Jestem przyzwyczajona do pracy zdalnej, więc GDrive, Skype, Teamsy, Zoomy i Hangoutsy są czymś normalnym. Ważne też jest dla mnie to, że pracuję z ludźmi, z którymi albo mam wypracowane dobre relacje i często rozumiemy się bez słów, albo mam wypracowane jasne zasady komunikacji zdalnej. Przez ostatnie 4 lata pracowałam nad umiejętnością klarownej komunikacji i mam wrażenie oraz - co ważne też – feedback, że coraz lepiej mi idzie. Jestem też w miarę kontaktową osobą i jeśli czegoś nie rozumiem, to pytam, a jeśli otrzymuję feedback, że mogłam coś lepiej zakomunikować, to zazwyczaj się z niego cieszę :)

Co najbardziej lubisz w pracy w domu?

IM: Mój pokój do pracy. Mam go od niedawna i nie mogę się nim nacieszyć. A jeśli chodzi o samą pracę – to najbardziej podoba mi się, że mogę sama decydować, co i kiedy robię.

A co z utrzymaniem skutecznej interakcji z klientami i kandydatami?

IM: Są sytuacje kiedy jednak warto pracować F2F, np. symulacje rozmów kwalifikacyjnych czasami są skuteczniejsze, kiedy nie są robione online. Podobnie - praca na wielu dokumentach, zwłaszcza jeśli np. Uczestnik Outplacementu korzysta głównie z tabletu. Niektórzy kandydaci lub klienci preferują Assessment/Development F2F bardziej niż ten online. No i warsztaty – dla mnie zawsze ciekawiej jest być z innymi niż np. w e-klasie. Natomiast w czasie Covid pojawiło się też dużo możliwości budowania relacji online, więc chyba wiele tutaj zależy od chęci.

A jak wyglądają takie assesmenty online?

IM: Podobnie jak F2F, tyle, że wymagają więcej technologii oraz elastyczności z obu stron, ponieważ technologia nie zawsze jest kompatybilna. Są różne zabezpieczenia w firmach, które np. nie pozwalają łączyć się via Skype, tylko przez Teamsy. Dlatego AC/DC online wymaga wcześniejszego sprawdzenia możliwości łączenia przez Internet. Poza tym, cały proces jest taki sam. Są określone kompetencje do zbadania, przygotowane zadania, asesorzy, których zadaniem jest ocena i opracowanie raportów, na podstawie których można potem wypracować PDP – indywidualne plany rozwoju. Wszystko można robić zdalnie, trzeba mieć tylko dobrą platformę, na której Uczestnik AC/DC ma dostęp do zadań.

Czy outplacement również można przeprowadzić zdalnie?

IM: Często tylko taka forma jest możliwa, kiedy pracuje się z osobami  spoza Warszawy czy spoza Polski. Konsultacje zdalne są teraz czymś oczywistym, chociaż są osoby, które nadal wolą się spotykać F2F.

Czy masz jakieś rady dla osób pracujących zdalnie, bądź dla osób, które właśnie straciły pracę i poszukują nowej?  

IM: Jeśli ktoś lubi pracować tak w ogóle, jest szansa, ze ulegnie pokusie pracy ciągłej – bo przecież nie trzeba wychodzić o 17.00 jak się pracuje w domu :) . Warto jednak kontrolować czas pracy, bo często jak się pracuje zdalnie, zaciera się granica między pracą, a czasem wolnym. A jeśli chodzi o drugą część pytania – rynek pracy wymusza teraz większą aktywność, ponieważ i konkurencja może być większa niż przed Covid. Na pewno więcej będzie procesów rekrutacyjnych online i warto się do tego przyzwyczajać, jak i w ogóle do obecności technologii w poszukiwaniu pracy. Warto między innymi potrafić dostosować swoje CV do ATS (Applicant Tracking Systems).

Skontaktuj się z Izabelą Michaliszyn-Liwińską w kontekście swoich potrzeb outplacementu.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved