Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Jak poprowadzić firmę przez kryzys?

Jak poprowadzić firmę przez kryzys?

Kadra zarządzającą i liderzy organizacji, przechodzą obecnie  jeden z najtrudniejszych sprawdzianów.  Podjęte przez nich teraz decyzje oraz działania, będą miały bezpośredni wpływ na kształt biznesu oraz jego najbliższą przyszłość.

Wszyscy znaleźliśmy się na  nieznanym terytorium Covid-19.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zaakceptować jest fakt, że prowadzenie firmy w dobie kryzysu bardzo różni się od zarządzania nią w normalnych warunkach.

Po pierwsze, musimy pamiętać,  że ​​nasze ciała i mózgi zachowują się zupełnie inaczej, działając pod wpływem ogromnego stresu związanego z kryzysem.

Nasze tętno rośnie. Rozpoczyna się bitwa między dwiema częściami mózgu - korą mózgową, która kontroluje reakcje walki, ucieczki lub zamrożenia, a układem limbicznym, który odpowiada za nasze reakcje emocjonalne. Brak kontroli nad tą bitwą prowadzi do złych decyzji - lub wręcz przeciwnie – ich całkowitego braku.

Drugą rzeczą, którą robi nasz mózg w czasie kryzysu, jest ciągła próba przewidywania przyszłości. Jest to jednocześnie jego wada i zaleta. Ponieważ nieświadomie koncentrujemy się na tym, co przypuszczamy, że się wydarzy, możemy przeoczyć to, co się naprawdę stanie - zwłaszcza jeśli jest to coś zupełnie nieoczekiwanego.

 

Czego więc możemy się nauczyć z historii, a co pomoże naszym liderom w tej chwili?

 1. Skoncentruj się na tym, co znajduje się w twojej realnej sferze kontroli i wpływu.
   
 2. Komunikacja, komunikacja i jeszcze raz - komunikacja z pracownikami, klientami i interesariuszami. Pamiętaj jednak, że nie sama informacja trafia do ludzi – kontekst, Twój ton i odpowiednie podejście są kluczem.
   
 3. Okazuj swoim pracownikom troskę i wsparcie, bądź empatyczny. To, co zrobisz teraz  w kryzysie, albo stworzy między Wami silne więzi i zaprocentuje na przyszłość, albo wniesie złe wspomnienia, których nie zmażesz już nigdy. Bądź widoczny. Przejdź się po biurze, hali produkcyjnej. Porozmawiaj z ludźmi. Dodaj im otuchy. Będą Cię teraz bacznie obserwować, a ich nastrój będzie odzwierciedlał twoje zachowanie i podjęte decyzje.
   
 4. Staraj się nie zatracić poczucia humoru!  Humor, uśmiech daje poczucie normalności i niweluje stres, choć na chwile…
   
 5. W pierwszej fazie kryzysu ludzie zwykle reagują dobrze. Kiedy kończy się pierwsza faza, ludzie zaczynają być zmęczeni i wtedy właśnie najczęściej podejmowane są złe decyzje. Planuj wcześniej, aby tego uniknąć. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nigdy tam nie dotrzesz. Koncentracja i dyscyplina są niezbędne. Zbuduj plan, który jest łatwy do zrozumienia i elastyczny w reagowaniu na to, co nieznane.
   
 6. Pamiętaj także o swoich obowiązkach wobec społeczeństwa - masz wiele możliwości zarządzając zarówno mniejszą jak i większą organizacją. Jeśli Twoja firma może w jakiś sposób pomóc lokalnej społeczności, nie tylko jest to słuszne, ale zostanie to również bardzo docenione.
   
 7. Dbaj o siebie. Staraj się dobrze rozkładać swoją energię, siły, poziom stresu i reakcje. Musisz być w dobrej formie, aby poprowadzić firmę i swoich pracowników przez to, co przed Wami. Uważaj na reakcje walki, ucieczki lub zamrożenia w swoim własnym zachowaniu. Są to pierwsze oznaki wyczerpania i wypalenia zawodowego - zwykle towarzyszy im poczucie przytłoczenia i słabe osiągnięcia.
   
 8. Ten okres skrajnego stresu i poważnych decyzji jest też najlepszym czasem, aby zwrócić się do swojego mentora lub trenera, on najlepiej wie w jaki sposób udzielić ci wsparcia i wprowadzić właściwe zarządzanie talentami w tej sytuacji. Zatrzymanie się na 30 minut, zebranie myśli, chwila wytchnienia w kluczowych momentach, ma olbrzymie znaczenie dla twojego dobrego samopoczucia i podejmowania słusznych decyzji, a także potencjalnie może całkowicie zmienić podejście Twoje, Twojej firmy i ludzi, którymi zarządzasz.

Podczas kryzysu przywódcy wyznaczają kurs. W każdym kryzysie liderzy mają okazję zrobić coś dobrego, nawet, gdy wydaje się to niemożliwe. Musimy podejmować szybkie decyzje, ponieważ przyszłość nasza i naszych firmy, zależą od nich. Nie przegap okazji, by być dobrym przywódcą - wznieś się ponad chaos i kryzys. Świat Cię potrzebuje.

Interesuje Cię rekrutacja specjalistów i związane z nią tematy? Zajrzyj do naszych treści branżowych: Insighty

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved