Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Skuteczne zarządzanie zróżnicowanym zespołem

Skuteczne zarządzanie zróżnicowanym zespołem

Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby wszyscy w zespole byliy dokładnie tacy jak Ty, wszystko byłoby o wiele łatwiejsze. Ludzie zawsze wiedzieliby dokładnie, skąd pochodzisz, co próbujesz powiedzieć i co chcesz osiągnąć, prawdopodobnie zanim  wypowiedziałbyś  jakiekolwiek słowo. Ale w czasach, gdy nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zróżnicowane, dzisiejsze miejsce pracy jest jednym wielkim gigantycznym tyglem. Wczorajsze jednolite i przestarzałe środowisko pracy należy już do przeszłości - i słusznie. Przecież bardziej zróżnicowany zespół prowadzi do bardziej zróżnicowanych i oryginalnych pomysłów, a to prowadzi do lepszych wyników. Według badań McKinsey, firmy z pierwszego kwartyla pod względem różnorodności płci w zespole wykonawczym mają o 21% większe szanse na ponadprzeciętną rentowność niż firmy w czwartym kwartylu.

Jeśli więc pełnisz rolę Lidera, są duże szanse, że będziesz pracował z ludźmi z różnych środowisk i pokoleń. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie poprowadzić zróżnicowany zespół do sukcesu:

Słuchaj żeby zrozumieć, a nie odpowiadać

Jeśli niedawno objąłeś nową rolę liderską, zanim zdecydujesz się na wdrożenie serii zmian lub ulepszeń, najważniejszym pierwszym krokiem jest słuchanie swoich pracowników. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się w jaki sposób rzeczy są obecnie wykonywane w twoim zespole jak i w ramach całej organizacji oraz dowiedz się dlaczego tak jest. Rzeczy często robione są w określony sposób z jakiegoś powodu. Nie ograniczaj jednak pytania „dlaczego” wyłącznie do pytań o zadania i funkcje. Kluczem do komunikowania się i nawiązywania kontaktów z pracownikami z różnych środowisk oraz z różnymi poglądami na temat miejsca pracy jest indywidualne podejście do każdego.  Poznaj wszystkich pracowników i ich poglądy zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Dowiedz się, co myślą i czują,  dowiedz się również na jakie komunikaty i motywatory najlepiej reagują. Następnie dowiedz się, co ich napędza do pracy jako zespół. Liderzy, którzy potrafią zrozumieć i zaakceptować preferencje, aspiracje, wartości i przekonania ludzi , stworzą bardziej zaangażowany, produktywny i odnoszący sukcesy zespół.

Bądź liderem

Twoja rola jako lidera polega na tym, aby twój zespół odniósł sukces - a jeśli twój zespół odniesie sukces, to Ty również. Spotkaj się ze swoim zespołem, ustal wyraźny cel i wizję oraz stwórz plan działania. Pomyśl o barierach i wyzwaniach, które mogą utrudniać sukces Twojego zespołu, i zbieraj różnorodne pomysły. Nie zdziw się jednak,  jeśli napotkasz przeciwności  i opór – biologicznie rzecz ujmując - ludzie  zawsze będą przeciwni zmianie. Wywieranie wpływu na osoby o większym doświadczeniu niż Twoje lub osoby, które były w firmie dłużej niż Ty, może być szczególnie trudne. Pamiętaj jednak, że zasługujesz na to, by być tam, gdzie jesteś, i ciężko na to pracowałeś, więc nie czuj się zawstydzony ani niepewny swojego wieku lub poziomu doświadczenia - bądź liderem! Twoim zadaniem jest poprowadzenie zespołu do przodu, rozwijanie go, zarządzanie talentami jego członków i wyrażanie uznania dla jego sukcesów. Nie bierz jednak wyłącznie swojego doświadczenia za pewnik - to, że jesteś liderem, nie oznacza, że wiesz więcej niż twoi pracownicy. Osoby z większym doświadczeniem lub stażem w firmie mogą przekazać Ci cenną wiedzę. Od Ciebie zależy znalezienie sposobu jak  ją dobrze wykorzystać. Bądź pokorny i okazuj ludziom z różnych poziomów w swoim zespole równy szacunek, poproś o ich wkład oraz pomysły.

Nie akceptuj przeciętności 

Badania pokazują, że inteligentni, odnoszący sukcesy ludzie chcą być otoczeni przez inne podobnie myślące osoby. Wyjaśnij ludziom w swoim zespole, czego dokładnie od nich oczekujesz, zarówno pod względem ich wydajności, jak i zachowania. Ale ważne jest również, aby pamiętać, że Twoja rola lidera to słuchanie i rozmowa. Kiedy natrafisz na przeszkodę, przestań mówić i staraj się wysłuchać tego, co ktoś próbuje powiedzieć, postaraj się też jak najlepiej widzieć sytuację z perspektywy tej osoby.

I nie zapominaj, jak bardzo ważna jest elastyczność i zrozumienie potrzeb ludzi, którzy Cię otaczają. Wykazanie się elastycznością i wrażliwością na problemy ludzi poza miejscem ich pracy przyniesie Ci ich szacunek i zaufanie. Pozwoli to również przyciągnąć i zachować w Twojej organizacji prawdziwy talent.

Chociaż praca z ludźmi, którzy utrzymują bardzo odmienne poglądy lub przekonania może być trudnym wyzwaniem, posiadanie po swojej stronie osób z różnych środowisk, znacznie bardziej sprzyja stworzeniu wydajnego, innowacyjnego i samodzielnie myślącego zespół, który będziesz prowadził z przyjemnością.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

 

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved