Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Poland
 

Aktualności

Czy w dobie pandemii warto wnioskować o podwyżkę?

Czy w dobie pandemii warto wnioskować o podwyżkę?

Bez względu na sytuację gospodarczą, negocjacje wynagrodzenia czy podwyżka to trudny temat do rozmowy z pracodawcą. Tak naprawdę nie ma na to idealnego momentu, jednak przeprowadzenie takiej rozmowy  w środku pandemii wymaga lepszego przygotowania.  

Ostatnie miesiące znacząco wpłynęły na sytuację na rynku pracy. Wiele firm musiało podjąć trudne decyzje związane z restrukturyzacją, przez co miliony ludzi na świecie straciło pracę.

Mimo, że wszyscy chcielibyśmy otrzymać awans/podwyżkę, to tylko nielicznym się to udaje. Często czujemy, że wykonywana przez nas praca powinna byś lepiej wynagradzana. Chociaż istnieje wiele innych czynników motywujących do pracy, atrakcyjne wynagrodzenie stanowi jeden z głównych motywatorów.

Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Niezależnie od tego jak starannie wykonujesz swoją pracę, może warto poczekać do poprawy sytuacji na rynku. W ten sposób nie tylko potwierdzisz swój profesjonalizm i lojalność, ale będziesz mieć większe szanse na uzyskanie podwyżki, gdy sytuacja w firmie unormuje się. Warto wykorzystać obecny czas na podnoszenie umiejętności, wyższe kwalifikacje będą stanowić dodatkowy argument do uzyskania podwyżki w przyszłości.

Oczywiście wiele zależy od twojej indywidualnej sytuacji, stanowiska i branży w której pracujesz. Nawet podczas pandemii można  ubiegać się o podwyżkę, ale watro przygotować solidne uzasadnienie biznesowe, przedstawiając swoje dokonania np. oszczędzone koszty przy prowadzeniu działu czy projektu.

Niebagatelne będzie też wyczucie czasu. Restrukturyzacje, zwolnienia i outplacement stały się dość powszechne, dlatego warto rozpoznać sytuację swojej firmy. Zawsze można zweryfikować swoje obecne wynagrodzenie korzystając z dostępnych raportów płacowych lub na bazie rozmów z konsultantem ds. rekrutacji. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymywane wynagrodzenie jest zgodne z wartościami rynkowymi.

Na pewno warto podjąć rozmowę na ten temat ze swoim przełożonym.  Jeżeli okaże się, że sytuacja  finansowa firmy nie pozwala na uzyskanie podwyżki, warto odłożyć temat na jakiś czas. W tym momencie można wynegocjować inne benefity np.  przyznanie budżetu na rozwój osobisty, dodatkowe płatne dni urlopu, czy wzrost premii. korzystając z tej sytuacji, można uzyskać informacje zwrotną, co jeszcze można zrobić, aby uzyskać awans w przyszłości lub przyspieszyć rozwój swojej kariery. Ważne, aby z każdej takiej interakcji wyciągnąć wnioski. Niezależnie od wyniku rozmowy, warto zadbać o atmosferę spotkania, nie tracąc panowania nad sobą ani nie okazując urazy, jeżeli nie osiągniemy zakładanego celu.

Sytuacja pandemiczna utrudnia uzyskanie podwyżki lub awansu, ale to nie znaczy, że nie warto próbować. Trzeba przeanalizować sytuację swoją oraz firmy, żeby mieć pewność, że chodzi nam tylko o zmianę wynagrodzenia. Może okazać się, że na bazie tych wniosków, zdecydujemy się na zmianę pracy. I możliwe, że będzie to lepszy wybór.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2021 Morgan Philips SA
All rights reserved