Skip to main content

DataLayer values:

** Values visible only for logged users. Editable only in edit mode. **

Local page
Unselected
None
Polish (Poland)
Polska
 

Aktualności

Czy praca zdalna zostanie na dłużej? Tego chce większość pracowników.

Czy praca zdalna zostanie na dłużej? Tego chce większość pracowników.

Jeszcze do niedawna temat pracy zdalnej traktowany był jako coś pożądanego. Pracodawcy, walcząc o pracowników, oferowali często możliwość pracy z domu jako dodatek pozapłacowy czyli benefit pracowniczy. Nierzadko możliwość otrzymania zgody na pracę z domu była uzależniona od wyników czy stażu w firmie.

Jednak w czasach epidemii koronawirusa uprzedni element premiowania pracowników stał się codziennością. Czy zatem praca z domu zostanie z nami na zawsze?

Nikt nie jest w stanie dać konkretnej odpowiedzi. Jednak przeniesienie części działalności firm na pracę zdalną może być kuszącą perspektywą. Czy zatem pracownicy wolą pracować z domu na stałe?

Z badań przeprowadzonych przez jedną z agencji rekrutacyjnych w kwietniu 2020 roku za pomocą ankiety online wynika, że większość polskich pracowników (64%) przyznaje, że po powrocie do biura, jeżeli będą mieli taką możliwość, chce częściej wykonywać swoje obowiązki zawodowe zdalnie.

Dla połowy osób wystarczający wymiar pracy poza biurem to co najwyżej dwa dni, a co siódmy zatrudniony ma nadzieję na 3 dni. Eksperci wskazują, że pandemia jeszcze mocniej upowszechni tę elastyczną formę wykonywania swojej pracy - zwłaszcza że 44% pracowników deklaruje, że ich efektywność w domu nie spada.

Z ankiety przeprowadzonej w połowie kwietnia br. wynika, że 8% pracowników nie odczuwa potrzeby pracy zdalnej. W listopadzie 2019r. ten odsetek był wyższy i wynosił 14%. Upowszechnianie się pracy zdalnej spowoduje, że pracownicy nie będą chcieli tak łatwo z niej zrezygnować.

25% osób wskazuje, że po powrocie do normalnego trybu pracy chciałoby co najmniej jeden dzień spędzać poza przestrzenią biurową. Największy odsetek, bo 26% - liczy na dwa dni pracy zdalnej, 14% chętnie pracowałoby zdalnie przez trzy dni, 6% chce wpadać do biura tylko raz w tygodniu, a 11% w ogóle nie chce wracać.

Z jednej strony, okazuje się, że część z nas jest w stanie pracować z domu równie sprawnie. Z drugiej jednak, nadal potrzebujemy biura, bo to przestrzeń, w której można się spotkać i wymienić pomysłami, a tego właśnie nam teraz najbardziej brakuje. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy i jak zmieni się podejście pracodawców do zdalnego wykonywania obowiązków.

Praca zdalna może być nowym, trwałym rozwiązaniem dla wielu firm. Należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu procesu outplacement w firmie. Niektóre korporacje już zapowiadają, że będą przeprojektowywać swoje biura tak, aby przystosować je do pracy w warunkach odpowiedniego dystansu społecznego.

64% pracowników przyznaje, że jeżeli będą mieli taką możliwość, chcieliby częściej korzystać z możliwości pracy zdalnej po powrocie do normalnego trybu. 18% osób twierdzi, że ta forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest dla nich i nie będą z niej korzystać. Natomiast 17% respondentów jeszcze nie wie, co zrobi po powrocie do wykonywania pracy w biurze. To wahanie może wynikać z tego, że test pracy zdalnej odbywa się w trudnych warunkach panującej obecnie epidemii.

Do grona tych, którzy pracy zdalnej mówią „zdecydowane nie”, mogą należeć również osoby, które uważają, że praca w domu jest mniej efektywna niż praca z biura - wskazał tak co czwarty pracownik. Większość, bo 44% osób, nie widzi różnicy w wydajności wykonywanej pracy, a 22% wskazuje wręcz na poprawę swojej efektywności.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Te i wiele innych aktualności z rynku pracy, wskazówek dotyczących rekrutacji oraz zarządzania talentami znajdziesz na naszej stronie. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać jeszcze więcej cennych informacji. Poznaj techniki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie oraz dowiedz się w jaki sposób możemy usprawnić jej funkcjonowanie pod względem zarządzania pracownikami i rekrutacji.

NASZE MARKI

© 2024 Morgan Philips Group SA
All rights reserved