Skip to main content
 
Jak być bardziej pewnym siebie w pracy?

Jak być bardziej pewnym siebie w pracy?

Pewność siebie to cecha, która mocno determinuje codzienne życie. Bardzo przydaje się również w pracy. Niektórzy mają ją w charakterze, inni zdobywają latami. Należy pamiętać, że zbudowanie pewności siebie w pracy czy też w życiu prywatnym jest jak najbardziej możliwe! Taka postawa nie jest nam dana raz na zawsze i mamy na nią realny wpływ.

Oto kilka przydatnych  wskazówek, jak zdobyć pewność siebie w pracy:

Miej świadomość swoich kompetencji

Zastanów się jakie są Twoje kluczowe kompetencje. Co wpływa na to że dobrze wykonujesz swoją pracę. Jakie są Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Pozwoli Ci to pewniej poczuć się na swoim oraz w kontaktach z innymi. Warto wyciągać wnioski i lekcje z popełnionych przez nas błędów bo to one uczą nas najwięcej, jednak nie powinniśmy się się na nich skupiać aż nadto. Świeży i elastyczny umysł wyzwoli większą kreatywność i wydajność w pracy.

Uświadom sobie swoje mocne...

Świadomość mocnych stron pomoże lepiej je wykorzystywać. Bardzo ważne jest żeby uświadomić sobie to, co po prostu dobrze sprawdza się w Twojej pracy a pozwoli to zyskać pewność siebie. Analiza mocnych stron i wdrożenie ich na co dzień pozwoli zbudować pewność siebie a ta będzie miała pozytywny wpływ na wykonywane przez Ciebie obowiązki, jakość Twojej pracy i pozytywne relacje z klientami i współpracownikami.

 …i słabe strony

Tak, również te słabe. Wiedza na ich temat pozwoli Ci lepiej zarządzać obszarami do rozwoju, a także sprawniej je pokonywać. Przykładem może być sytuacja, kiedy możesz nie lubić rozmawiać i spotykać się z klientami i czujesz, że jest to Twoja słaba strona. Odwlekasz je w czasie co skutkuje opóźnieniem prowadzonych przez Ciebie projektów a to powoduje coraz większy stres i napięte relacje z własnym szefem. Dlatego bardzo ważne jest żeby udowodnić (przede wszystkim sobie), że jesteś w stanie rozwijać się, przełamać swoje bariery i rozpocząć pracę nad tym co wymaga poprawy. Klucz do tego to samoświadomość i determinacja.

Podnoś swoje kwalifikacje, rozwijaj się

Udział w szkoleniach, warsztatach i zdobywanie nowych umiejętności dają poczucie rozwoju, energię do działania oraz zwiększają poczucie pewności siebie. Pamiętaj, że każdy rozwija się we własnym tempie. Nie należy stale porównywać się z innymi gdyż droga do sukcesu to sprawa indywidualna. Lepszym sposobem jest skupienie się na sobie i swoich możliwościach gdyż pośpiech w tej sytuacji będzie złym doradcą.

 

© 2020 Morgan Philips SA
All rights reserved